9. května 2019 17:36, aktualizováno  17:38 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Po požáru Notre-Dame je v okolí velké množství olova. 65krát vyšší než povoluje limit

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: Reuters

Paříž Po požáru pařížské katedrály Notre-Dame z poloviny dubna zůstalo v bezprostředním okolí chrámu velké množství olova. Z těžkého kovu byly vyrobeny části krovu a špičaté věže nad chrámovou lodí, které oheň zcela zničil.

Na kvalitě ovzduší v okolí památky se podle pařížské prefektury ale olověný prach neprojevil, informovala ve čtvrtek agentura AFP.

„Analýza vzorků provedená po požáru ukazuje, že neexistuje riziko vstřebání olova dýcháním vzduchu vně katedrály, potvrzuje ale přítomnost olověného prachu v jejím bezprostředním okolí,“ uvedly pařížská prefektura a regionální zdravotnický úřad.

Požár katedrály Notre-Dame je zcela uhašen.
Požár pařížské katedrály Notre-Dame.

Koncentrace olova ve vzduchu na ostrově Île de la Cité, na kterém katedrála Notre-Dame stojí, je podle úřadů nižší, než povolují francouzské normy. Naopak vzorky půdy z okolí chrámu obsahují deset až dvacet gramů olova na kilogram, tedy 32krát až 65krát více, než kolik povoluje norma doporučená francouzskými zdravotnickými úřady.

Bezprostřední okolí katedrály včetně náměstí před ní a některých přilehlých ulic je od požáru pro veřejnost uzavřené. Olověný prach se podle úřadů dostal na budovy v okolí památky, v nichž jsou převážně kanceláře.

Majitelům těchto budov úřady už dříve doporučily důkladný úklid všech povrchů. Přednost by přitom podle nich měli dát mokrému hadru před vysavačem, aby se prach nevířil. Úřady lidem pobývajícím v okolí katedrály kvůli olověnému prachu rovněž doporučili, aby si udržovali krátké nehty a nekousali si je. Těhotné ženy a děti by si měly pravidelně mít ruce. Právě tyto dvě skupiny jsou totiž na otravu olovem nejvíce náchylné, uvedla AFP.

Ekologické organizace upozorňují, že se v rámci oprav památky poškozené požárem z 15. na 16. dubna bude muset právě kvůli olovu dekontaminovat celý vnitřek budovy.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz