Čtvrtek 20. února 2020svátek má Oldřich 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Koncerty, sliby i bály. Jak probíhá uvedení do funkce a celý den prezidenta USA?

Prezident Obama pronáší řeč k národu poté, co podruhé složil přísahu a stal se... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Obama pronáší řeč k národu poté, co podruhé složil přísahu a stal se... | foto: Official White House photo

PRAHA „Já, Donald John Trump, slavnostně přísahám, že budu čestně vykonávat úřad prezidenta Spojených států a budu podle svých sil zachovávat, ochraňovat a bránit Ústavu Spojených států.” Tak zní slib, který bude nově nastupující prezident muset přednést během inauguračního ceremoniálu. Jak probíhá celý den uvedení do úřadu? Kde se obřad tradičně odehrává? Co prezident říká? A proč právě 20. ledna?

Složení přísahy, čtení z Bible i večerní bály. To vše obsahuje den inaugurace amerického prezidenta. Prezident Donald Trump a jeho viceprezident Mike Pence začnou v pátek 20. ledna vykonávat nejvyšší úřad USA. Než se tak stane, musí podle tradic Spojených států pronést přísahu, ve které se zaváží k ochraně americké Ústavy.

Datum 20. ledna je uzákoněno jako den inauguračního obřadu již od roku 1937. Původně bylo vybráno 4. března. Na změně se američtí zákonodárci dohodli v roce 1933 a Dvacátým dodatkem americké ústavy tak ustanovili začátek funkčního období prezidenta na tento den.

První dáma Michelle Obamová drží rodinnou bibli v momentě inaugurační přísahy v...

První dáma Michelle Obamová drží rodinnou bibli v momentě inaugurační přísahy v Modrém pokoji Bílého domu.

Pokud se stane, že 20. leden vyjde na neděli, složí prezident přísahu nejprve soukromě a velký ceremoniál se odehraje až v pondělí 21. ledna. Naposled tomu tak bylo v roce 2013, když podruhé vcházel do úřadu Barack Obama.

Datum 4. března bylo původně vybráno, protože v tento den se v roce 1789 americký Kongres rozdělil na dvě komory; Sněmovnu reprezentantů a Senát. Díky změně z roku 1933 se tak zkrátilo o šest týdnů období, ve kterém je prezident spojených států v pozici „lame-duck“, tedy neschopný prosadit v Kongresu jakýkoli zákon. Je totiž rozhodnuto o novém prezidentovi, ale ve funkci stále zůstává jeho předchůdce.

Inaugurační obřad

Program spojený s inaugurací začíná již den před samotným ceremoniálem. Nastupující prezident se svým viceprezidentem tradičně pokládají věnce na Arlingtonském národním hřbitově v blízkosti budovy Pentagonu. Zde jsou pochováváni američtí veteráni a padlí vojáci od doby Americké občanské války.

V předvečer uvedení do úřadu ještě proběhne koncert na přivítanou, na kterém se letos objeví budoucí prezident Donald Trump a jeho viceprezident Mike Pence. Vystoupí na něm skupiny Piano Guys, 3 Doors Down, nebo třeba Frontman of Country.

Arlingtonský hřbitov

Byl založen během americké občanské války na pozemku generála Leeho a jeho manželky. Na místě jsou mimo americké vojáky pohřbeni i například prezident John F. Kennedy, jeho bratr Robert, či prezident William H. Taft.

Den inaugurace začíná pro nastupujícího prezidenta ranní bohoslužbou. Prezidenti Barack Obama i George W. Bush ji absolvovali v kostele svatého Jana episkopální církve, který se nachází několik desítek metrů od Bílého domu. S tradicí ranní modlitby začal v roce 1933 prezident Franklin Delano Roosevelt a od té doby v ní pokračovali všichni prezidenti USA s výjimkou Geralda Forda.

Pohled na západní křídlo budovy Kapitolu.

Pohled na západní křídlo budovy Kapitolu během inaugurace.

Po mši prezident, viceprezident a jejich partnerky odjíždějí do budovy Kapitolu, ve které sídlí americký Kongres. Právě tam probíhá složení přísahy. Úplně první inaugurační slib George Washingtona byl však pronesen v New Yorku. Většina ceremoniálů v dějinách se odehrávala před východním křídlem Kapitolu, ale od roku 1981, ve kterém byl uveden do funkce prezident Ronald Reagan, se inaugurační obřad přenesl ke křídlu západnímu. Říká se, že si to Reagan přál, protože chtěl být čelem ke státu, ze kterého pocházel - Kalifornii.

Ceremoniál začíná před polednem. Obřad uvede kapela amerického námořnictva, po které následují proslovy a čtení z Bible tří představitelů církví. Během letošního obřadu vystoupí jako první newyorský arcibiskup, následován reverendem z Národní hispánské křesťanské konference a pastorkou křesťanské církve Nového osudu.