Úterý 6. června 2023, svátek má Norbert
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kondom je možné někdy použít, připustil poprvé papež. OSN ho chválí

Svět

  19:54aktualizováno  21. listopadu 9:13
VATIKÁN - Použití kondomu k zastavení šíření nemoci AIDS může být v některých omezených případech ospravedlnitelné. Podle agentury Reuters to vůbec poprvé připustil papež Benedikt XVI. ve své knize rozhovorů, která se v prodeji objeví v úterý. Výňatky z knihy dnes zveřejnil vatikánský tisk.

Papež Benedikt XVI. foto: ČTK

Papež uvádí příklad užití kondomu prostitutkami jako "první krok na cestě k lepší morálce", ale říká také, že "kondomy nejsou tou nejsprávnější cestou, jak se vypořádat se zlem nákazy HIV".

"V některých případech, když je záměrem snížit riziko infekce, to nicméně může být (užití kondomů) první krok na cestě k jiné, humánnější sexualitě," řekl papež německému autorovi Peteru Seewaldovi, který s nim rozhovor vedl.

Pochvala od OSN

Ředitel Programu OSN pro boj proti viru HIV a nemoci AIDS (UNAIDS) Michel Sidibé hodnotí papežovo připuštění používání kondomů v určitých případech kladně.

"Vatikán nyní učinil významný a pozitivní krok vpřed," prohlásil v sobotu Sidibé. "Tento posun uznává, že odpovědné sexuální chování a používání prezervativu mají důležitou roli v prevenci před virem HIV," uvedl Sidibé.

Zatímco někteří představitelé katolické církve v minulosti hovořili o omezeném užívání kondomů ve zvláštních případek k zastavení šíření nemoci AIDS jako o menším ze dvou zel, je to vůbec poprvé, co tuto možnost zmínil papež, napsala agentura Reuters.

Až dosud se oficiální Vatikán protivil jakékoli formě antikoncepce kromě abstinence a neschvaloval používání prezervativů ani v případech předcházení přenosným chorobám.

V březnu 2009 papež vyvolal obrovskou polemiku, když při své návštěvě v Kamerunu a v Angole prohlásil, že užívání prezervativů problém nemoci AIDS, pandemie, která decimuje Afriku, jen zvyšuje.

Kniha Světlo světa je výsledkem 20 hodin rozhovorů, které v červenci s papežem v jeho letním sídle vedl německý novinář Peter Seewald. To je bývalý komunista, z něhož se po setkání s někdejším kardinálem Ratzingerem stal přesvědčený katolík, napsala agentura AFP.

Kniha vychází v italské verzi v 50.000 výtiscích a v německé verzi bude mít 70.000 exemplářů.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!