Pondělí 30. března 2020svátek má Arnošt 3 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Konec boje Hongkongu za svobodu? Policie vyklidila poslední tábor aktivistů

„My se vrátíme,“ skandovali demonstranti a vyzývali vůdce hongkongské správy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy „My se vrátíme,“ skandovali demonstranti a vyzývali vůdce hongkongské správy... | foto: ČTK

HONGKONG Hongkongské úřady v pondělí vyklidily poslední ze tří protestních táborů, které více než dva měsíce blokovaly tamní ulice. Při zákroku policie několik prodemokratických demonstrantů zatkla.

Policisté podle médií vtrhli do tábora v nákupní čtvrti Causeway Bay, kterou si oblíbili návštěvníci z pevninské Číny, a začali odstraňovat zátarasy, zatímco demonstranti si balili své osobní věci a stany.

PSALI JSME:

Sedmnáct aktivistů, včetně některých starších občanů a prodemokratického poslance Kennetha Chana, se policistům vzepřelo, odmítlo lokalitu opustit a zůstalo sedět na ulici, odkud je policisté odvedli. Předtím demonstranti skandovali „My se vrátíme“ a vyzývali vůdce hongkongské správy Leung Čchun-jinga k demisi. Zásah na nejmenším ze tří hlavních protestních míst provedla asi stovka policistů. Poté byla zprůjezdněna doposud obsazená silnice.

Prodemokratičtí aktivisté v ulicích Hongkongu.
Policisté odstraňují z pouliční lampy nálepky se slogany tzv. „deštníkové...
Policisté vyklízejí tábor demonstrantů - včetně žlutých balonků,...
Hlavní ulice po policejním vyklizení barikád a stanů z hlavního protestního...

„Po vyklizení okupované oblasti v Causeway Bay ilegální okupace Hongkongu z uplynulých více než dvou měsíců skončila,“ řekl správce Hongkongu Leung. Sdělil také, že turistický a maloobchodní průmysl, jakož i další odvětví, utrpěly velké ekonomické ztráty.

Neprohráli jsme

„Nepovažuji to za prohru. Toto není konec,“ prohlásil jeden z demonstrantů K.T Tang. „Doufám, že příště, až se sejdeme v ulicích, budeme slavit, a ne ronit slzy nad tím, že jsme ničeho nedosáhli,“ citovala jej agentura Reuters.

K TÉMATU:

Zákrok v Causeway Bay policie avizovala již o víkendu. Ve čtvrtek úřady zlikvidovaly hlavní protestní tábor ve čtvrti Admiralty nedaleko sídla vlády a zatkli tam desítky aktivistů. Operace byla převážně poklidná. Už koncem listopadu úřady zrušily obdobný tábor v rušné čtvrti Mongkog na opačné straně přístavu. Tam policejní akce vyvolala několikadenní střety.

Vyklízecí operace de facto ukončily protestní hnutí, které začalo koncem září s cílem vymoci neomezené hlasovací právo a které na svém vrcholu přivedlo do ulic desetitisíce lidí.

,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...