Středa 4. srpna 2021, svátek má Dominik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Konec Castra v čele Kuby se odsouvá na jaro. Volby prý zdržel hurikán Irma

Svět

  17:57
Havana - Kubánské Národní shromáždění ve čtvrtek odhlasovalo dvouměsíční prodloužení svého funkčního období, čímž se odchod Raúla Castra z prezidentského úřadu s největší pravděpodobností odkládá alespoň do dubna příštího roku. O opatření informovala kubánská státní média, podle kterých si změnu vynutily následky hurikánu Irma. Zákonodárný sbor měl původně působení v současném složení ukončit 24. února.

Kubánský prezident, bratr Fidela Castra, Raúl Castro byl ve své funkci 10 let. Během jeho vlády proběhla řada ekonomických reforem. foto: Reuters

Castro dříve uvedl, že s odchodem starého Národního shromáždění odstoupí i on. Funkční období však nyní potrvá do 19. dubna a o dva měsíce se tak nejspíše odkládá i volba nového prezidenta. „Generál Raúl Castro zůstane u moci zůstane u moci nejméně o dva měsíce déle,“ napsal deník El País.

Parlament odůvodnil prodloužení funkčního období devastací po zářijovém přechodu hurikánu Irma, který na karibském ostrově zanechal stovky zničených domů a deset mrtvých. „Všichni ví o katastrofických dopadech meteorologického úkazu na národ, když si vyžádal mobilizaci všech státních prostředků na to, abychom se vzpamatovali,“ řekl předseda parlamentního výboru pro ústavní záležitosti José Luis Toledo. Letos už Kuba posunula volby do místních zastupitelstev z října na konec listopadu.

V rámci Kubánského volebního cyklu následuje po místních volbách hlasování o novém složení 612členného Národního shromáždění, jehož datum zatím není stanoveno. Parlament pak volí 31 členů Rady státu, hlavního rozhodovacího orgánu Kuby, která je zodpovědná za výběr nového prezidenta.

Raúl Castro, který je ve funkci od roku 2008, dal už dříve najevo, že se znovu o mandát hlavy státu ucházet nebude. Do roku 2021 ale hodlá zůstat v čele Komunistické strany. Podle světových agentur je jeho nejpravděpodobnějším nástupcem v prezidentském úřadu současný první viceprezident Miguel Díaz-Canel. Ten slíbil, že bude pokračovat v Castrově politickém kurzu, tedy že umožní pomalu a v omezené míře vznik soukromých podniků, zatímco zachová systém vlády jedné strany a její kontrolu nad takřka všemi aspekty života na Kubě.

„Pokud bude jmenován, bude mít tento inženýr narozený po revoluci nelehký úkol upevnit svoji autoritu, zkonsolidovat výdobytky revoluce a pustit se do nezbytné ‚aktualizace‘ současného ekonomického modelu,“ napsala o Diazovi-Canelovi agentura AFP.

Autor:

LETNÍ SOUTĚŽ: Sdílejte svoje tipy na výlety i ve 4. týdnu a hrajte o krásné ceny
LETNÍ SOUTĚŽ: Sdílejte svoje tipy na výlety i ve 4. týdnu a hrajte o krásné ceny

Vítejte ve 4. týdnu letní soutěže. I v tomto týdnu vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi, hodnoťte výlety ostatním a vyhrajte jednu z 10 týdenních...

Mohlo by vás zajímat