22. února 2019 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Konec Macronových chlapců. Bývalý šéf ochranky je ve vazbě, odešel i tvůrce ‚macronismu’

Francouzský prezident Emmanuel Macron se svým poradcem Alexanderem Benallou při... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Francouzský prezident Emmanuel Macron se svým poradcem Alexanderem Benallou při... | foto: Reuters

PAŘÍŽ/PRAHA Aféra Benalla opět hýbe Francií. Nejen že minulý týden oznámil svůj odchod hlavní poradce Emmanula Macrona, ale ukazuje se, že bývalý šéf Macronovy ochranky lhal senátu o svých kontaktech s Rusy a francouzskými bezpečnostními agenturami. Od úterý je také ve vazbě kvůli porušení soudních nařízení.

„Z Alexandra Benally se postupně stal jed,“ píše ve čtvrtečním úvodníku deník Le Monde. Bývalý šéf Macronovy ochranky byl totiž tento týden vsazen do vazby. Podle informací francouzských médií se tak stalo kvůli nerespektování soudních nařízení, jež na něj byla uvalena v létě loňského roku. 

Přitom ještě před nedávnem patřil k nejprominentnějším lidem v Elysejském paláci. Když 7. května 2017 oslavoval čerstvě zvolený francouzský prezident v Louvru svůj triumf, doprovázel ho diskrétně až k řečnickému stupínku. Benalla měl i přes svůj nízký věk za sebou službu pro soukromé vojenské bezpečnostní služby i vojenský výcvik.

Jen pár dní po Macronově vítězství dostal v Elysejském paláci kancelář i služební vůz Renault Talisman s modrými majáky a stal se zástupcem šéfa Macronova kabinetu a vedoucím jeho ochranky. V létě už pak prezidenta provázel po celé zemi. Právě tento pětadvacetiletý muž však svou nerozvážností začal upoutávat až příliš velkou pozornost na skupinu šedých eminencí kolem Macrona.

Francouzský prezident Emmanuel Macron se svým poradcem Alexanderem Benallou při...
Francouzský prezident Emmanuel Macron se svým poradcem Alexanderem Benallou při...

Deník Le Monde totiž loni v červenci zveřejnil video natočené 1. května 2018, na němž dotyčný bil demonstranty, přičemž na akci měl asistovat policii pouze jako pozorovatel. Benalla byl sice následně propuštěn, ale z nepochopitelných důvodů mu byl na několik měsíců ponechán diplomatický pas, na nějž již bývalý šéf ochranky podnikal cesty s obchodníky se zbraněmi či ruskými oligarchy. Benalla dokonce vlastnil celkem osm pasů – čtyři osobní a čtyři služební.

Celou záležitostí se nakonec ve středu zabýval i francouzský senát. Jeho vyšetřovací komise objevila několik zásadních rozporů ve výpovědích zaměstnanců Elysejského paláce, mezi kterými byl například i samotný šéf Macronova kabinetu.

Senátoři následně obvinili tři z pracovníky ze „zamlčování zásadních informací“ během podání výpovědi. Komise následně oznámila, že celou věc postoupí policejním vyšetřovacím složkám. Samotného Benallu pak senátoři viní ze lhaní a zakrývání důkazů. Senátní vyšetřovací komise se totiž ptala právě na jeho vazby s ruským miliardářem Iskanderem Machmudovem a francouzskými bezpečnostními firmami.

Jak Benalla odpovídal, zatím není jasné, senátoři však naznačili, že kvůli Benallově chování mohla být ohrožena nejen bezpečnost prezidenta Macrona ale i francouzské národní zájmy. Pokud se skutečně prokáže, že bývalý šéf ochranky při výpovědi v parlamentu lhal, hrozilo by mu až pět let vězení a pokuta 75 tisíc eur.

Konec ‚Macron boys’

Alexandre Benalla však není jediným mužem ze skupiny šedých eminencí stojících za prezidentem Macronem, který opustil po aféře zdi Elysejského paláce. Minulý týden svůj odchod oznámil Ismaël Emelien. 

Ismeël Emelien je tvůrcem „macronismu“. S prezidentem se zná od roku 2009

Ismeël Emelien je tvůrcem „macronismu“. S prezidentem se zná od roku 2009

Jednatřicetiletý Macronův poradce zvaný „mistr Krize“ údajně odchází proto, aby se mohl věnovat propagaci své nové knihy o progresivismu.

Právě on byl přitom jedním z nejbližších poradců prezidenta, formuloval základy tzv. „macronismu“ a vymyslel vítěznou strategii prezidentských voleb. Emelien působil jako zvláštní poradce prezidenta a staral se především o jeho mediální obraz a rychlé reakce. S jeho odchodem tak nejspíše končí i éra skupiny šedých eminencí nazývané v médiích „Macron boys“.

Martin Hampejs

Autor

Martin HampejsMartin.Hampejs@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz