Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
 • Premium

  Získejte všechny články
  jen za 89 Kč/měsíc

 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Konec války. Filipínští islamisté podepsali mírovou dohodu s vládou

Svět

  13:22
MANILA - Filipínská vláda ve čtvrtek podepsala mírovou dohodu s hlavní muslimskou povstaleckou skupinou. Jak oznámila agentura AP, končí tím letitý konflikt, který sužoval Filipíny. Povstalci díky dohodě získají na jižním ostrově Mindanao rozsáhlou autonomní oblast.

Filipínská vláda podepsala mírovou dohodu s hlavní muslimskou povstaleckou skupinou. Končí tím letitý konflikt, který sužoval Filipíny. foto: Reuters

Podpisu dohody byl přítomen prezident Benigno Aquino a také vůdci Fronty islámského osvobození Morů (MILF).

Tato radikální islámská fundamentalistická organizace požadovala islámský stát pro národ Morů (Bagsamoro) na ostrově Mindanao. Její vůdce Murad Ebrahim dohodu označil za vyvrcholení boje své organizace.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle AP je dohoda také úspěchem Aquina, který má před sebou ještě zhruba polovinu svého šestiletého mandátu.

Vláda s MILF vyjednává od roku 1997. Jedna mírová dohoda byla uzavřena už v roce 2001, ale byla pak mnohokrát porušena. Předpokládala okamžité příměří a politické řešení konfliktu stejně jako odchod vládních vojáků i ozbrojenců MILF z jihu Filipín. Na Mindanau působí ale kromě MILF další povstalecké skupiny a nejméně jedna z nich podle AP hrozí, že bude v boji proti vládě pokračovat.

FRONTA ISLÁMSKÉHO OSVOBOZENÍ MORŮ

 • Fronta islámského osvobození Morů (MILF) je s 11 000 členy největší radikální islámskou fundamentalistickou organizací na Filipínách. V minulosti usilovala o vytvoření islámského státu pro národ Morů na jižním ostrově Mindanao. Díky dnešní dohodě získají povstalci na ostrově rozsáhlou autonomní oblast.
 • Islám je na Filipínách, kde se většina obyvatel hlásí k římskokatolické víře, menšinovým vyznáním. Muslimové obývají především oblasti na jihu země, kde má také vzniknout nová muslimská autonomní oblast Bangsamoro.
 • MILF vznikla v šedesátých letech minulého století a boj za nezávislý muslimský stát zahájila na jihu Filipín v roce 1972. Mezi dlouholeté zastánce této organizace patřil také libyjský diktátor Muammar Kaddáfí. V minulosti byla MILF obviňována z napojení na další filipínskou extremistickou skupinu Abu Sayyafa i teroristickou organizaci al-Káida.
 • S vládou v Manile podepsala organizace v září 1996 mírovou dohodu, která muslimům poskytla širší autonomii v oblastech ostrova Mindanao. Předseda MILF Hashim Salat ale tehdy prohlásil, že jeho skupina v žádném případě nebude souhlasit s kompromisem a nikdy se nevzdá islámu jako "konečného řešení všech lidských problémů". Další mírová dohoda byla uzavřena s vládou v roce 2001, od té doby byla ale pravidelně porušována.
 • Mezi největší akce povstalců patří přepadení školy poblíž města Cotabato, kde 28. ledna 1999 zadrželi 500 žáků a 70 učitelů a vzali je jako rukojmí. Teroristé tentýž den uprchli a s sebou vzali 60 rukojmích, včetně 40 dětí. Během dalšího dne všechny v pořádku propustili.
 • Celý konflikt má na svědomí za více než 40 let trvání odhadem 150 000 životů a boje vyhnaly ze svých domovů přes dva miliony lidí.
Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!