Středa 27. ledna 2021svátek má Ingrid 1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Konec vychytralých turistů. Zapomenuté rezervační ručníky budou v Itálii tvrdě trestat

Pláž v Bibione (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pláž v Bibione (ilustrační foto) | foto: Lidové noviny

ŘÍM Takový trudný okamžik dokáže zkazit celý den dovolené hned po ránu. Turista přijde na svou oblíbenou středomořskou pláž – a najde všechna nejlepší místa na pobřeží zabrána slunečníky či ručníky, které tam nechali „prozíravě“ někteří návštěvníci už předchozí večer.

Italská pobřežní stráž už ale ztratila s těmito praktikami na veřejných plážích trpělivost. Bude rozdávat turistům pokuty, a to ve výši až 200 eur.

Úřady italských obcí od Toskánska až po Sardinii toto nové opatření podporují. Sobecké chování některých turistů, kteří takto dokážou blokovat místa s nejlepším výhledem či nejlákavějším pobřežím k potápění, už prostě nešlo dál tolerovat. A slovní domluvy nezabíraly.

Přežitý zvyk

Turistická střediska ani nemají dostatečné personální kapacity, aby se mohla vymáhání slušného chování věnovat, upozornil italský deník La Repubblica. Pokuty jsou podle listu jediným řešením.

Například na pláži v toskánském přístavu Ligurno nasbírali členové pobřežní stráže za jediný nedělní večer na městské pláži 37 lehátek, 30 slunečníků a také další desítky ručníků, a dokonce plavek, které měly majitelům „rezervovat“ místo na písečné pláži.

„Je to přežitý a přitom hluboce zakořeněný zvyk, který se zavedl na italských plážích už krátce s prvními vlnami turistů po druhé světové válce v minulém století,“ napsal k „okupaci“ plážových míst list La Repubblica.

Vymáhání zabavených lehátek a slunečníků podle něj nebude pro turisty nijak levnou záležitostí. Některé regiony zvažují dokonce i vyšší částky pro pokuty, než je zmíněných 200 eur.

Není to úplně poprvé, co se italské úřady odhodlaly k podobné akci. Už dříve zasáhly úřady na pobřeží Ligurského moře, například šestice britských turistů platila před časem společně 1000 eur za to, že zanechala na pláži lehátka před šestou hodinou ranní. Jeden z britských průvodců byl dokonce před časem zatčen, když se rozhodl spálit slunečníky, které na pláži zanechali němečtí turisté.

Italské úřady doufají, že preventivní opatření zabere. Vycházejí i ze skutečnosti, že většina provinilců je z řad seniorů, a bude si tedy chtít ušetřit ostudu.

,

Poslali jste životopis a marně čekáte na reakci. Proč jiným odpovědí, ale vám ne

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak žádají o práci bílé límečky a jak ty modré? Na koho nasazují personalisté robota? A proč se zájemcům o práci z...

Malý stěhovák pro rodinu. Měřili jsme, který kombík je ten nejlepší

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve velkém testu jsme srovnali tři kompaktní kombíky, které mohou být alternativou populární octavie. Navíc nejsou tak...

Jak bude za času Vodnáře? Býci se dočkají lásky, dařit se bude Pannám

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vládu na nebi si jednotlivá znamení zvěrokruhu předávají podle toho, jak do nich vstupuje Slunce, což bývá vždy kolem...

Splňte si novoroční předsevzetí: Přinášíme tipy na hubnoucí pomocníky
Splňte si novoroční předsevzetí: Přinášíme tipy na hubnoucí pomocníky

Nejlepší, do čeho můžete investovat, je vaše zdraví. Jestliže jste se rozhodli zapracovat v novém roce na své postavě, posílíte své zdraví a...