15. září 2019 5:20 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Konec ‚Zlatého věku‘. Muzeum v Amsterodamu poukázalo na stinné stránky velmoci v 17. století, dočkalo se kritiky

Rembrandt Harmenszoon van Rijn: Bouře na moři (1633) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rembrandt Harmenszoon van Rijn: Bouře na moři (1633) | foto: www.gardnermuseum.org

Amsterodam Ne všechno bylo jen zářivé v 17. století, kdy dnešní Nizozemsko bylo obchodní, vojenskou a uměleckou velmocí, a tak se Amsterodamské muzeum rozhodlo pro toto období přestat používat v zemi vžité označení Zlatý věk. Narazilo ale u řady nizozemských politiků včetně premiéra; někteří postup muzea rovnou označili za vymývání mozků. Informovala o tom v pátek agentura AP.

Kurátor muzea Tom van der Molen tento týden v prohlášení uvedl, že označení Nizozemský zlatý věk je úzce spjato s národní hrdostí na tehdejší prosperitu a mír, ale „ignoruje mnoho negativních aspektů 17. století, jakými byly například chudoba, válka, nucené práce či obchodování s lidmi“.

Premiér Mark Rutte, který na vysoké školes tudoval nizozemské dějiny, krok muzea označil za nesmyslný. Tento týden na tiskové konferenci Rutte poznamenal: „určitě si umíte představit věci, které ve Zlatém věku dobré nebyly, ale myslím, že je to skvělé označení... Investujme svou energii do vytvoření nového Zlatého věku“. Podobné stanovisko zaujal také ministr školství Arie Slob. „Už mne trochu unavují debaty o jednom názvu,“ řekl. Populistický zákonodárce Thierry Baudet na twitteru rozhodnutí muzea označil za „čiré vymývání mozků“.

Bohatá města i obchody s lidmi

Holandská republika, jak bývají často označovány Spojené provincie nizozemské, byla v 17. století proslulá obchodováním, které přineslo velké bohatství městům jako byly Amsterodam či Leiden. Rembrandt van Rijn a Johannes Vermeer zde vytvořili svá mistrovská díla a země byla spojována s kreativitou, svobodným myšlením a náboženskou tolerancí, v Naardenu nedaleko Amsterodamu v té době žil v exilu také český myslitel Jan Ámos Komenský.

V uplynulých letech ale aktivisté v Nizozemsku začali více upozorňovat na temnou stránku holandského bohatství v 17. století, a to zejména na obchodování s otroky.

Muzeum uvedlo, že konec označení Zlatý věk je jedním z kroků na cestě, jejímž cílem je muzeum, které dá prostor i lidem, jejichž příběhy zatím nebyly vyprávěny či nemají dostatečné zastoupení.

ČTK
Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Karel mi křtil knížku o Heleně Vondráčkové a můj synovec Jonáš se tam... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...