Pondělí 25. října 2021, svátek má Beáta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Konec ‚Zlatého věku‘. Muzeum v Amsterodamu poukázalo na stinné stránky velmoci v 17. století, dočkalo se kritiky

Svět

  5:20
Amsterodam - Ne všechno bylo jen zářivé v 17. století, kdy dnešní Nizozemsko bylo obchodní, vojenskou a uměleckou velmocí, a tak se Amsterodamské muzeum rozhodlo pro toto období přestat používat v zemi vžité označení Zlatý věk. Narazilo ale u řady nizozemských politiků včetně premiéra; někteří postup muzea rovnou označili za vymývání mozků. Informovala o tom v pátek agentura AP.

Rembrandt Harmenszoon van Rijn: Bouře na moři (1633) foto: www.gardnermuseum.org

Kurátor muzea Tom van der Molen tento týden v prohlášení uvedl, že označení Nizozemský zlatý věk je úzce spjato s národní hrdostí na tehdejší prosperitu a mír, ale „ignoruje mnoho negativních aspektů 17. století, jakými byly například chudoba, válka, nucené práce či obchodování s lidmi“.

Premiér Mark Rutte, který na vysoké školes tudoval nizozemské dějiny, krok muzea označil za nesmyslný. Tento týden na tiskové konferenci Rutte poznamenal: „určitě si umíte představit věci, které ve Zlatém věku dobré nebyly, ale myslím, že je to skvělé označení... Investujme svou energii do vytvoření nového Zlatého věku“. Podobné stanovisko zaujal také ministr školství Arie Slob. „Už mne trochu unavují debaty o jednom názvu,“ řekl. Populistický zákonodárce Thierry Baudet na twitteru rozhodnutí muzea označil za „čiré vymývání mozků“.

Bohatá města i obchody s lidmi

Holandská republika, jak bývají často označovány Spojené provincie nizozemské, byla v 17. století proslulá obchodováním, které přineslo velké bohatství městům jako byly Amsterodam či Leiden. Rembrandt van Rijn a Johannes Vermeer zde vytvořili svá mistrovská díla a země byla spojována s kreativitou, svobodným myšlením a náboženskou tolerancí, v Naardenu nedaleko Amsterodamu v té době žil v exilu také český myslitel Jan Ámos Komenský.

V uplynulých letech ale aktivisté v Nizozemsku začali více upozorňovat na temnou stránku holandského bohatství v 17. století, a to zejména na obchodování s otroky.

Muzeum uvedlo, že konec označení Zlatý věk je jedním z kroků na cestě, jejímž cílem je muzeum, které dá prostor i lidem, jejichž příběhy zatím nebyly vyprávěny či nemají dostatečné zastoupení.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat