31. ledna 2017 15:17, aktualizováno  17:36 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Konečně více podpory od USA, těší syrské rebely dodávka obrněných aut

Bojovníci povstaleckých sil útočí na pozice Asadových vojáků. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bojovníci povstaleckých sil útočí na pozice Asadových vojáků. | foto: Reuters

DAMAŠEK Mezinárodní koalice vedená Spojenými státy vůbec poprvé dodala skupinám bojujícím proti radikálům v Sýrii obrněná auta. Oznámil to v úterý mluvčí těchto skupin, které si říkají Demokratické síly Sýrie (SDF). Podle mluvčího Talála Sila tato koalice pocítila ze strany USA větší podporu od výměny vlády ve Washingtonu.

SDF dostala obrněná auta a vozy určené k přemísťování bojovníků před čtyřmi pěti dny, řekl Silo. „Ačkoli jich nebylo moc, je to důkaz ochoty k větší podpoře. Dříve jsme pomoc v takové formě neměli, mohli jsme dostat jen lehké zbraně a munici. Ze strany nového amerického vedení jsou to známky ochoty k nové pomoci pro naše jednotky,“ řekl Silo. „Měli jsme schůzky se zástupci nové (americké) administrativy, kteří nám slíbili další podporu,“ dodal.

SDF bojují proti radikálům z Islámského státu a vznikly v roce 2015 na popud USA. Mají až 25 tisíc členů, jejich hlavní složkou jsou kurdské milice YPG a stojí za nimi mezinárodní letecká koalice vedená Spojenými státy. SDF od loňska bojují proti IS v provincii Rakka, která je syrskou baštou Islámského státu.

Američané jim dosud zasílali jen lehké zbraně a rovněž do oblasti posílali své odborníky, kteří fungovali jako vojenští poradci. Podpora vyvolala napětí ve vztazích mezi Washingtonem a Ankarou. Turecko totiž milice YPG považuje za odnož turecké Strany kurdských pracujících (PKK), kterou řadí k teroristickým skupinám.

Arabsko-kurdské síly v Sýrii vyhlásily ofenzívu na město Rakka.
Obyvatelé Aleppa čekající, až budou moct nastoupit do autobusů a sanitek při...

Zástupce kurdských milicí v úterý řekl, že boje v Rakce vstupují do nové fáze, jejímž cílem je stejnojmenné provinční středisko zcela obklíčit. Přeruší se tím spojení velení IS s jeho oddíly ve východní provincii Dajr az-Zaur. „Příští fází boje je zcela Rakku izolovat. Abychom to dokázali, musíme se dostat k silnici mezi Rakkou a Dajr az-Zaurem. To bude obtížné,“ sdělil agentuře Reuters nejmenovaný zdroj z YPG.

Silo potvrdil, že se připravuje nová operace proti IS a že má začít za několik dní. Další detaily ale neuvedl.

Nový americký prezident Donald Trump již dříve prohlásil, že se chce v Sýrii zaměřit na boj s Islámským státem. Minulou sobotu podepsal nařízení, kterým dává americké armádě 30 dní na to, aby připravila plán, jak teroristickou skupinu porazit.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz