Čtvrtek 7. prosince 2023, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Násilnou demonstraci proti OSN v Kongu utnula armáda, evidují přes 40 mrtvých

Svět

  7:03
Nejméně 40 lidí zemřelo a dalších 56 se zranilo během středečního vojenského zásahu proti násilné demonstraci proti OSN a jiným zahraničním organizacím ve východokonžském městě Goma. S odkazem na konžskou vládu to v noci na pátek napsala agentura Reuters. Agentura AFP, která se odvolává na interní dokument konžské armády, informovala o smrti bezmála 48 civilistů, jednoho policisty a 75 zraněných.

Konžské jednotky násilím rozehnaly protesty proti mírové misi OSN a dalším zahraničním organizacím poté, co se na sociálních sítích rozšířily záběry útoku na policistu, napsal Reuters s poznámkou, že se mu nepodařilo záznam ověřit. Dříve úřady sdělily, že policista byl ukamenován a při zásahu armády zemřelo šest protestujících.

Ve čtvrtečním prohlášení však vláda uvedla, že mrtvých je 43 a 158 lidí bezpečnostní složky zatkly. Úřady podle ní zahájily vojenské vyšetřování. AFP s odvoláním na interní vojenský dokument uvádí o něco vyšší bilanci včetně 168 zatčených.

Protestující obvinili armádu z nevybíravé střelby ostrými náboji do demonstrujících, zatímco konžská armáda uvedla, že protestující ukamenovali policistu, píše agentura AP, která informuje o nejméně 26 mrtvých.

Konžské ozbrojené síly se podle ní střetly s členy náboženské sekty, kteří se účastnili starostou zakázané demonstrace proti mírové misi OSN a dalším mezinárodním organizacím, jež obviňují z uplatňování moci podobné kolonialismu. Roli sekty v demonstraci zmiňuje i AFP, podle níž bezpečnostní složky zatkly jejího vůdce jménem Efraimu Bisimwa. Ten vystupuje proti západním organizacím působícím v oblasti, včetně mírové mise OSN v Kongu zvané MONUSCO.

Mírová mise OSN, která v této africké zemi působí od roku 1999, vyjádřila pozůstalým soustrast, vyzvala konžské úřady k rychlému, nezávislému vyšetřování a k humánnímu zacházení se zadrženými. Vyjádřila rovněž znepokojení nad hrozbami násilí.

MONUSCO čelí od roku 2022 protestům, které částečně podnítily stížnosti, že po desetiletí nedokázala ochránit civilisty před násilím ze strany ozbrojených milic, podotkl Reuters.

31. července 2022

Goma se nachází v provincii Severní Kivu na východě Konga, který je jádrem ozbrojeného násilí, jež v zemi trvá už téměř tři desetiletí. Ozbrojenci tam stále podnikají útoky a prohlubují humanitární krizi v regionu. Celkově ozbrojený konflikt v Kongu podle OSN vyhnal z domovů 5,7 milionu lidí a 26 milionů jich uvrhl na práh hladomoru.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!