21. ledna 2015 7:37 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Embargo vůči Kubě prý nefunguje, Obama po půlstoletí vyzval k jeho zrušení

Barack Obama. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Barack Obama. | foto: Reuters

WASHINGTON Kongres by měl ještě letos začít pracovat na ukončení obchodního embarga vůči Kubě. Vůbec poprvé k tomu zákonodárce vyzval prezident Barack Obama během svého poselství o stavu unie. Embargo zavedl Washington před více než půlstoletím v reakci na komunistický převrat.

Změna politiky vůči Kubě, kterou Obama spolu se svým kubánským protějškem Raúlem Castrem oznámil v polovině prosince, podle něj povede k demokratickým změnám na komunisty ovládaném ostrově. „Když děláte něco, co nefunguje 50 let, je načase zkusit něco nového,“ prohlásil Obama o embargu, které zásadně přispívá k bídné ekonomické situaci Kuby.

ČTĚTE TAKÉ:

Republikánští zákonodárci jej však nechtějí zrušit, dokud nedojde k podstatným krokům směrem k demokracii, k nimž Havana zatím neprojevila vůli.

Obama do budovy Kongresu, kde řeč pronášel, pozval Kubou propuštěného Američana Alana Grosse, který se stal symbolem historické dohody mezi oběma zeměmi. Po jeho osvobození, které Kuba doprovodila propuštěním 53 politických vězňů, budou podle Obamy následovat další kroky, které dají „novou naději pro budoucnost Kuby“. Do Havany ve středu vyráží nejvyšší delegace amerických diplomatů za posledních 30 let k prvnímu kolu jednání o dalším uvolňování vztahů.

Lidovky.cz, ČTK

Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek
Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek

V Česku klesá počet porodů císařským řezem a také dětí s nízkou porodní váhou. Tyto informace zazněly na tiskové konferenci věnované perinatální péči v ČR. Příznivé zprávy souvisí s nižším počtem vícečetných těhotenství i dobré perinatální péči.