Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Kongres potvrdil Bidena prezidentem, při násilnostech v Kapitolu zemřeli čtyři lidé. Trump slíbil spořádané předání moci

Svět

  20:22aktualizováno  7. ledna 16:17
Washington - Americký Kongres v ranních hodinách potvrdil výsledek hlasování sboru volitelů a završil formalizaci vítězství Joea Bidena. Schůze pokračovala poté, co ji ve středu narušili příznivci prezidenta Donalda Trumpa, kteří násilně vnikli do washingtonského Kapitolu. Končící hlava státu pak avizovala, že umožní „spořádané předání moci“.

Jde o bezprecedentní útok na demokracii, vzkázal Biden Americe. Mezi politiky panuje z událostí zděšení

Americký Kongres v noci ze středy na čtvrtek washingtosnkého času (čtvrtek ráno SEČ) s konečnou platností potvrdil vítězství demokratického kandidáta Joea Bidena v podzimních prezidentských volbách. Stalo se tak za mimořádných okolností po středečním násilném vpádu příznivců dosluhujícího republikánského prezidenta Donalda Trumpa do budovy Kapitolu, kvůli kterému byla společná schůze obou parlamentních komor přerušena. Zákonodárci pak odmítli všechny republikánské námitky proti výsledkům voleb a viceprezident Mike Pence poté proces jejich potvrzování uzavřel. Trump vzápětí poprvé veřejně oznámil, že v den Bidenovy inaugurace, tedy 20. ledna, opustí Bílý dům.

Americký Kongres v ranních hodinách potvrdil výsledek hlasování sboru volitelů...
Podporovatelé Trumpa, kteří obsadili americkou budovu Kapitolu, kde sídlí...

Středeční zasedání Kongresu přerušil vpád Trumpových stoupenců. Dav několika tisíc lidí se k sídlu zákonodárného sboru vydal poté, co je k tomu vyzval sám prezident, který ve své řeči opět bez důkazů mluvil o zmanipulovaném výsledku voleb a nutnosti „tvrdě bojovat“. Stovky lidí překonaly bezpečnostní zábrany a po potyčkách s policií se někteří dostali až do zasedacích sálů. Kongresmani se museli evakuovat a k jednání se mohli vrátit až po několika hodinách, když se pořádkovým silám za pomoci slzného plynu i střelných zbraní podařilo budovu vyklidit.

V době obléhání Kapitolu na místě zemřeli čtyři lidé, tři přišli o život kvůli údajným náhlým zdravotním příhodám, jednu ženu smrtelně postřelili příslušníci policie. Zatčených je více než 50. Bezpečnostní experti zásah kritizují, podle nich byla policie nepřipravená a akci nezvládla. Možné vyšetřování zásahu už ohlásili někteří kongresmani.

Biden obsazení Kongresu označil za bezprecedentní útok na americkou demokracii a na jeho stranu se postavila řada domácích i světových politiků. Násilí odsoudili bývalí američtí prezidenti George Bush mladší, Bill Clinton a Barack Obama či šéf OSN António Guterres. Britský premiér Boris Johnson označil dění ve Washingtonu za „ostudné“, pobouření vyjádřila i německá kancléřka Angela Merkelová a německý prezident Frank-Walter Steinmeier dokonce řekl, že dav k násilí vyburcoval Trump. 

„Pokojné předání moci je základem demokracie. Ozbrojený dav povzbuzený úřadujícím prezidentem, který na tento základní kámen nedbá, zaútočil na Kongres USA. Byl to útok na srdce americké demokracie,“ uvedl Steinmeier.

Násilí v Kapitolu je bezprecedentní útok na demokracii, říká Babiš. Z jeho profilu zmizela červená čepice

Český premiér Andrej Babiš uvedl, že předání moci mezi prezidenty musí být vždy plynulé a klidné. Prezident Miloš Zeman zase aktuální dění komentoval slovy, že porážku je třeba nést důstojně a nepokoušet se násilím zvrátit výsledek. Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová varovala před nebezpečím, které plyne z pohrdání demokratickými institucemi.

Sám Trump jednání svých podporovatelů neodsoudil a naopak vyjádřil pochopení pro jejich zlost. Právě to byl jeden z důvodů, proč sociální sítě Facebook a Twitter proti aktivitám prezidenta zakročily a dočasně jej odstřihly od jeho hlavních účtů. V případě Twitteru nejméně na 12 hodin, Facebook prezidentovi znemožnil nahrávání obsahu na 24 hodin.

Navzdory chaosu Kongres ověřování výsledků voleb dokončil a potvrdil, že Biden při prosincovém hlasování volitelů získal v souladu s výsledky lidového hlasování 306 hlasů, zatímco republikánský prezident Trump 232. Biden se tak po složení přísahy může ujmout úřadu. „Přestože naprosto nesouhlasím s výsledkem voleb... 20. ledna dojde ke spořádanému přechodu,“ napsal poté končící prezident v krátkém vyjádření zveřejněném na twitteru jeho mluvčím.

Ve světle událostí v Kongresu se rozhodl rezignovat náměstek bezpečnostního poradce Bílého domu Matt Pottinger, který je údajně jedním z několika vládních činitelů, kteří kvůli nepokojům administrativu opustí.

Za hlavního viníka násilností označili Trumpa i američtí komentátoři. Redakce deníků The New York Times či Washington Post napsaly, že prezident musí nést odpovědnost za důsledky svých činů a že by měl okamžitě opustit úřad.

Společným zasedáním dvou komor Kongresu končí zákonem daný proces formalizace výsledku voleb, které vyhrál kandidát Demokratické strany Joe Biden. Republikáni ve středu odpoledne hned zkraje jednání podle očekávání napadli výsledek z Arizony a obě komory pak začaly o bodu samostatně debatovat. Rozpravy ale přerušil vpád Trumpových stoupenců, které předtím prezident v projevu vyzval, aby se vydali k budově Kongresu.

„Snažili se narušit naši demokracii. Nepodařilo se jim to,“ uvedl na začátek obnoveného setkání a před hlasováním o Arizoně šéf senátní většiny McConnell. „Neúspěšná vzpoura“ podle něj jen vyjasnila úkol Kongresu. „Potvrdíme vítěze loňských prezidentských voleb,“ oznámil. Lídr demokratických senátorů Chuck Schumer následně nazval Trumpa demagogem a ty, kteří pronikli do Kapitolu, „domácími teroristy“.

Stížnosti republikánských zákonodárců na výsledky voleb vycházely z nepodložených tvrzení o manipulaci s výsledky a neměly žádnou šanci na úspěch. Pro odmítnutí volitelských hlasů z daného státu by musely námitku podpořit obě komory Kongresu, což bylo vzhledem k demokratické většině ve sněmovně vyloučené.

Někteří republikánští poslanci před propuknutím nepokojů naznačili, že hodlají podobné stížnosti jako v případě Arizony a Pensylvánie vznést i u několika dalších států. Několik z nich však ve světle násilí na půdě Kongresu změnilo názor, včetně senátorky Kelly Loefflerové, která v úterý v Georgii neobhájila svůj mandát ve volebním souboji s kandidátem demokratů.

„To, co se v těchto komorách stalo, je neomluvitelné,“ uvedla Loefflerová, která chystala námitku na výsledek prezidentských voleb ve svém domovském státě Georgia. Stížnosti nepřednesli ani další senátoři.

Autor:

Rozdáváme hygienické pomůcky ZDARMA!
Rozdáváme hygienické pomůcky ZDARMA!

Hledáte udržitelnou a kvalitní hygienickou péči pro sebe i vaše miminko? Už dál nemusíte. Zapojte se do testování a vyzkoušejte produkty ECO by...