9. května 2019 8:40 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

,Kongres ty materiály potřebuje.‘ Kompletní Muellerova zpráva o ovlivňování voleb Ruskem je stále nepřístupná

Exšéf FBI Robert Mueller. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Exšéf FBI Robert Mueller. | foto: Reuters

Washinghton Zpravodajský výbor americké Sněmovny reprezentantů pokračoval obsílkou ministerstva spravedlnosti ve snaze získat necenzurovanou zprávu zvláštního vyšetřovatele FBI Roberta Muellera, který zkoumal ruské vměšování do amerických voleb v roce 2016. Kromě kompletního shrnutí ruského vměšování do prezidentských voleb se domáhá také předání důkazného materiálu, z něhož zpráva vychází, jakož i veškerých materiálů od tajných služeb, které byly součástí vyšetřování. Kongresmani dali ministerstvu na splnění požadavku týden.

Středeční obsílka ministerstva přišla ve stejný den, kdy právní výbor Sněmovny kontrolované demokraty podpořil žalobu na šéfa resortu Williama Barra pro pohrdání Kongresem právě kvůli nedodání necenzurované Muellerovy zprávy. Vydání zabránil Bílý dům uplatněním výsadního práva prezidenta neposkytovat informace Kongresu a potažmo veřejnosti. O žalobě proti ministrovi bude nyní rozhodovat celá dolní komora.

„Kongres ty materiály potřebuje. Nebude nám bráněno,“ uvedl na Twitteru předseda zpravodajského výboru Sněmovny Adam Schiff. Společně s nejvýše postaveným republikánským členem výboru Devinem Nunesem žádá necenzurovanou Muellerovu zprávu už několik týdnů, napsala agentura AP.

09.května 2019 v 02:17, příspěvek archivován: 09.května 2019 v 08:50

House Intelligence Committee Chairman Adam Schiff issued a subpoena to the Justice Department for the unredacted version of special counsel Robert Mueller’s report https://t.co/zvniZuVSE3

Výsadní právo prezidenta, známé jako executive privilege, umožňuje hlavě státu neposkytovat informace Kongresu a potažmo veřejnosti. „Každý den se objeví nové úsilí této administrativy, jak bránit Kongresu v činnosti,“ uvedl šéf právního výboru Sněmovny reprezentantů Jerry Nadler. 

Ministr Barr, který v několikasetstránkových závěrech Muellerova týmu před zveřejněním začernil například pasáže týkající se činnosti tajných služeb, dosud žádosti kongresmanů ignoroval. Schiff ve vysílání televize CNN uvedl, že tahanice ohledně kompletního dokumentu může skončit i soudním sporem.

ČTK