130 let
Americký prezident Donald Trump na 74. zasedání Valného shromáždění OSN

Americký prezident Donald Trump na 74. zasedání Valného shromáždění OSN | foto: Reuters

Kongres zveřejnil stížnost na telefonát Trump-Zelenskyj. Bílý dům se snažil přístup k plnému přepisu ztížit

Svět
  •   15:39aktualizováno  21:08
Washington - Výbor pro kontrolu zpravodajských služeb americké Sněmovny reprezentantů ve čtvrtek zveřejnil udání stěžovatele z prostředí amerických tajných služeb na červencový telefonát amerického prezidenta Donalda Trumpa s jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským.

Devítistránkový dokument zveřejnil výbor v redigované verzi ještě předtím, než před jeho členy začal vypovídat úřadující šéf amerických zpravodajských služeb Joseph Maguire. Větší část dokumentu se týká právě telefonátu mezi Trumpem a Zelenským a její autor se domnívá, že americký prezident zneužil svou pravomoc, aby si vymohl spolupráci cizího státu v záležitosti, která se týká nadcházejících prezidentských voleb v roce 2020. 

Bílý dům odtajnil dokumenty. Trump podle nich žádal prezidenta Ukrajiny, aby mu dodal ‚kompro‘ na Bidena

„V průběhu výkonu mé práce jsem od několika pracovníků americké vlády získal informace o tom, že prezident Spojených států využívá moc svého úřadu, aby si vyžádal vměšování se cizí země do voleb v roce 2020,“ stojí podle deníku The Washington Post ve stížnosti na prezidenta Donalda Trumpa z 12. srpna 2019.

(Celou STÍŽNOST si v originále můžete přečíst zde)

Autor popisuje, že Trump v rozhovoru na Zelenského vyvíjel nátlak ohledně vyšetřování syna jeho pravděpodobného demokratického soupeře v prezidentských volbách Joe Bidena, a konstatuje také, že Bílý dům se později pokoušel ztížit přístup k plnému přepisu rozhovoru. Podle autora byli úředníci obsahem hovoru „hluboce znepokojeni“ a prý už v tom okamžiku začali řešit, co budou dělat dál vzhledem k „pravděpodobnosti, že byli svědky toho, jak prezident zneužil svůj úřad k osobnímu prospěchu“.

„Toto chování mimo jiné obnášelo nucení cizí mocnosti k vyšetřování politického rivala. Prezidentův osobní právník Rudolp W. Giuliani je v centru těchto snah. A zdá se, že zapojený je i ministr spravedlnosti William Barr,“ pokračovala stížnost od zatím neznámého udávajícího.

ANALÝZA: Trump čelí hrozbě sesazení, demokraté zahájili ‚impeachment‘. Hon na čarodějnice, říká prezident

Vyšetřování otce a syna Bidenových by mohlo zvýšit Trumpovy šance na znovuzvolení v případě, že by Biden získal demokratickou nominaci a stal se Trumpovým protikandidátem.

„Demokraté se pokoušejí zničit Republikánskou stranu a vše, zač se zasazuje. Držte při sobě, hrajte jejich hru a bojujte tvrdě, republikáni. V sázce je naše země,“ napsal ve své první reakci velkými písmeny na Twitteru Trump.

Podle stěžovatele jednání hlavy USA představuje „flagrantní problém“ a možné „porušení práva“. Udání zveřejnil výbor v redigované verzi ještě předtím, než před jeho členy začal vypovídat úřadující šéf amerických zpravodajských služeb Joseph Maguire. 

Držel jsem se všech nařízení, obhajuje se Maguire

Maguire způsob postoupení stížnosti Kongresu obhajoval a ve výboru řekl, že se přesně držel všech zákonných nařízení. Na dotaz demokratického kongresmana Andrého Carsona ale připustil, že je to poprvé, co rozvědky zadržovaly stížnost whistleblowera a nepostoupily ji Kongresu, což média označila ze klíčový okamžik.

Jako první Maguirea dlouze vyslýchal šéf výboru Adam Schiff, který se ptal například na to, zda stížnost ukazuje na vážné zneužití pravomoci prezidentem Trumpem. Maguire se ale přímé odpovědi vyhnul a řekl pouze, že informace obsažené ve stížnosti považuje za „hodnověrné“ a že její autor „jednal v dobré víře“. Sdělil také, že by souhlasil s tím, aby stěžovatel mohl být vyslechnut v Kongresu, pokud by bylo zcela zaručeno, že nebude vyzrazena jeho identita. On sám prý jméno autora dokumentu nezná.

Autor či autorka svou stížnost datovali 12. srpnem a šéf tajných služeb musel vysvětlovat, proč trvalo tak dlouho, než do Kongresu doputovala. Podle Maguirea byla prodleva způsobena „bezprecedentní situací“, kdy byl předmětem stížnosti prezident Spojených států, který může uplatnit své výsadní právo (executive privilege) neposkytovat informace Kongresu ani veřejnosti. Vedení tajných služeb proto věc dlouze konzultovalo s právníky.

Trump odstartoval kampaň na Ukrajině. Požadoval, aby Zelenskyj vyšetřoval jeho politického rivala kvůli korupci

Dokumenty měl poskytnout okamžitě, oponuje Pelosiová

Přesně tento postup mu ale během tiskové konference vyčetla předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová. Podle ní měl Maguire dokument okamžitě poskytnout dotčeným výborům Kongresu a porušil zákon, když tak neučinil. Zároveň kritizovala to, že Maguire konzultoval věc s tím, koho se stížnost týká, tedy s prezidentem.

Podle Pelosiové se obsah stížnosti stane „hlavním bodem“ chystané ústavní stížnosti na prezidenta, kterou chtějí demokraté předložit Kongresu. O tom, zda do procesu sesazení hlavy státu, takzvaného impeachmentu, budou zahrnuty i jiné případy, kdy Trump podle všeho zneužil své pravomoci, budou prý demokraté rozhodovat později.

Prezidentovi spolupracovníci si prý byli okamžitě vědomi toho, že Trumpova vyjádření jsou nanejvýš problematická, a Bílý dům se proto později snažil co nejvíce ztížit přístup k plnému přepisu telefonátu. Přepis byl například odstraněn z elektronického systému, kde se takové dokumenty zpravidla ukládají, a místo toho se objevil v jiné databázi, která je určena pro tajné nebo citlivé informace.

„Dnech, které následovaly po telefonátu, jsem zjistil/a od několika pracovníků vlády, že seniorní zaměstnanci Bílého domu zakročili, aby ‚uzamkli‘ veškeré záznamy o tomto telefonátu, zvláště pak přepis slovo od slova, který byl vytvořen v Situační místnosti Bílého domu,“ stojí podle deníku Washington Post ve stížnosti. Bílý dům nařídil, „aby elektronický přepis byl odstraněn z počítačového systému.“ 

Autoři: ČTK, mh
  • Vybrali jsme pro Vás