Středa 6. prosince 2023, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kongresové centrum čeká první zkouška

Svět

  17:39
PRAHA - Pražské Kongresové centrum již v polovině ledna zažije první zatěžkávací zkoušku svých příprav na české předsednictví v Radě Evropské unie. Na první velké radě ministrů zde totiž zasednou ministři vnitra a spravedlnosti sedmadvacítky. Kongresové centrum pak bude čekat dalších šest rad a k tomu stovka menších pracovních schůzek. Místopředseda vlády pro evropské záležitosti Alexandr Vondra považuje prostory za dobře připravené.

Kongresové centrum v Praze. foto: Reprofoto

"Nemusím mít žádné obavy, pokud jde o schopnosti a připravenost Kongresového centra Praha tyto akce uspořádat," řekl Vondra. Summit NATO v roce 2002 se konal na stejném místě a podle Vondry to dopadlo dobře.

Co se týče počtu účastníků, asi největší akcí v Kongresovém centru bude podle Vondry konference o nanotechnologiích. Počítá se asi s tisícovkou lidí najednou.

Úřad vlády si zarezervoval celé levé křídlo centra už dlouho dopředu. Každá místnost má své jasné poslání na celý příští půlrok. V sálech už je položen koberec, zdi jsou vymalované a doplňují se rozvody elektriky. Naopak ještě téměř zcela chybí nábytek a kabinky překladatelů. Zatím nikde není vidět ani vlajka EU a logo českého předsednictví.

Přípravy stály 3,3 miliardy korun
Dnes zdobilo pouze vchod do jižní části centra. Barevná písmenka loga ozdobila u vchodu koberec i zástěnu pro tiskový brífink. Náměstkyně Jana Hendrichová, která má organizaci předsednictví na starosti, řekla, že pronájem sálů a techniky Kongresového centra na předsednictví přišla zhruba na 200 milionů korun. Konečné výdaje ale budou jasné až později.

Celkové náklady českého státu na přípravy a průběh předsednictví v letech 2007 až 2009 činí 3,3 miliardy korun, z toho 1,4 miliardy dají ministerstva ze svých rozpočtů.

Úplně první větší akce českého předsednictví se však bude konat už 8. ledna, a to v Lichtenštejnském paláci. Chystá se tam neformální setkání ministrů zahraničních věcí a ministrů pro evropské záležitosti.

Na programu jsou stovky schůzek
Palác nabízí podle Vondry komornější prostory pro neformální jednání. České předsednictví EU začne 1. ledna a vláda jej převezme od Francie. Země se stane mluvčím, tváří a stmelujícím prvkem celé sedmadvacítky.

Tuto roli pak předá v červnu Švédsku. ČR v prvním půlroce příštího roku uspořádá 12 neformálních zasedání ministrů zemí EU, 300 pracovních schůzek na nižší úrovni a řadu dalších setkání politiků v Bruselu. Program doplní i konference, vědecké a kulturní akce.

Tři "E"
České předsednictví unii má už téměř jasný také obsah. Mottem předsednictví je "Evropa bez bariér" a program stojí na třech "E": ekonomice, energetice a tématu Evropa a svět. ČR by se měla aktuálně zaměřit na řešení finanční krize, ratifikaci lisabonské smlouvy a partnerství EU ze zeměmi východní Evropy.

Přesný obsah priority předsednictví by měla vláda zveřejnit na začátku ledna. K dispozici pak budou na webových stránkách EU2009.cz, a to v češtině, angličtině a francouzštině.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!