Sobota 15. května 2021svátek má Žofie 16 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Kongresové centrum čeká první zkouška

Kongresové centrum v Praze. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kongresové centrum v Praze. | foto: Reprofoto

PRAHA Pražské Kongresové centrum již v polovině ledna zažije první zatěžkávací zkoušku svých příprav na české předsednictví v Radě Evropské unie. Na první velké radě ministrů zde totiž zasednou ministři vnitra a spravedlnosti sedmadvacítky. Kongresové centrum pak bude čekat dalších šest rad a k tomu stovka menších pracovních schůzek. Místopředseda vlády pro evropské záležitosti Alexandr Vondra považuje prostory za dobře připravené.

"Nemusím mít žádné obavy, pokud jde o schopnosti a připravenost Kongresového centra Praha tyto akce uspořádat," řekl Vondra. Summit NATO v roce 2002 se konal na stejném místě a podle Vondry to dopadlo dobře.

Co se týče počtu účastníků, asi největší akcí v Kongresovém centru bude podle Vondry konference o nanotechnologiích. Počítá se asi s tisícovkou lidí najednou.

Úřad vlády si zarezervoval celé levé křídlo centra už dlouho dopředu. Každá místnost má své jasné poslání na celý příští půlrok. V sálech už je položen koberec, zdi jsou vymalované a doplňují se rozvody elektriky. Naopak ještě téměř zcela chybí nábytek a kabinky překladatelů. Zatím nikde není vidět ani vlajka EU a logo českého předsednictví.

Přípravy stály 3,3 miliardy korun
Dnes zdobilo pouze vchod do jižní části centra. Barevná písmenka loga ozdobila u vchodu koberec i zástěnu pro tiskový brífink. Náměstkyně Jana Hendrichová, která má organizaci předsednictví na starosti, řekla, že pronájem sálů a techniky Kongresového centra na předsednictví přišla zhruba na 200 milionů korun. Konečné výdaje ale budou jasné až později.

Celkové náklady českého státu na přípravy a průběh předsednictví v letech 2007 až 2009 činí 3,3 miliardy korun, z toho 1,4 miliardy dají ministerstva ze svých rozpočtů.

Úplně první větší akce českého předsednictví se však bude konat už 8. ledna, a to v Lichtenštejnském paláci. Chystá se tam neformální setkání ministrů zahraničních věcí a ministrů pro evropské záležitosti.

Na programu jsou stovky schůzek
Palác nabízí podle Vondry komornější prostory pro neformální jednání. České předsednictví EU začne 1. ledna a vláda jej převezme od Francie. Země se stane mluvčím, tváří a stmelujícím prvkem celé sedmadvacítky.

Tuto roli pak předá v červnu Švédsku. ČR v prvním půlroce příštího roku uspořádá 12 neformálních zasedání ministrů zemí EU, 300 pracovních schůzek na nižší úrovni a řadu dalších setkání politiků v Bruselu. Program doplní i konference, vědecké a kulturní akce.

Tři "E"
České předsednictví unii má už téměř jasný také obsah. Mottem předsednictví je "Evropa bez bariér" a program stojí na třech "E": ekonomice, energetice a tématu Evropa a svět. ČR by se měla aktuálně zaměřit na řešení finanční krize, ratifikaci lisabonské smlouvy a partnerství EU ze zeměmi východní Evropy.

Přesný obsah priority předsednictví by měla vláda zveřejnit na začátku ledna. K dispozici pak budou na webových stránkách EU2009.cz, a to v češtině, angličtině a francouzštině.

,

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!