28. listopadu 2011 9:10, aktualizováno  22:25 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Konvoj s vyhořelým jaderným palivem dorazil do úložiště

Vlak s německým vyhořelým jaderným palivem ráno dorazil do svého cíle v severoněmeckém Dannenbergu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vlak s německým vyhořelým jaderným palivem ráno dorazil do svého cíle v severoněmeckém Dannenbergu. | foto: Reuters

BERLÍN Konvoj s německým vyhořelým jaderným palivem dorazil do úložiště v Gorlebenu. Návrat paliva z Francie do Německa zdržely protesty odpůrců jádra.

Vlak s německým vyhořelým jaderným palivem ráno podle agentury DPA dorazil do svého cíle v Dannenbergu. V severoněmeckém městě byl nebezpečný náklad přeložen na kamiony, které obstarali posledních 20 kilometrů transportu do úložiště v Gorlebenu.

Cesta z francouzského města Valognes dlouhá 1200 kilometrů trvala vlakové soupravě rekordních více než 109 hodin. Vlak vezl 11 kontejnerů s jaderným odpadem, který byl zpracován ve Francii a bude uskladněn v Německu.

Dannenberg (modrá) a cíl odpadu Gorleben (červená)

Dannenberg (modrá) a cíl odpadu Gorleben (červená)

Z nádraží v Dannenbergu odvezli odpad do nedalekého skladu kamiony, jejichž cestu se ekologičtí aktivisté pokusili zkomplikovat. U Gorlebenu se za tímto účelem podle agentury AFP sešlo na 1000 lidí.

U obce Hitzacker narazil transport na akci čtyř místních zemědělců, kteří na koleje navršili masivní betonovou pyramidu a připoutali se k ní řetězy.
Konvoj se o víkendu setkal s houževnatým, ale i nečekaně násilným odporem

Konvoj se o víkendu setkal s houževnatým, ale i nečekaně násilným odporem.

Proti jádru

Přesuny vyhořelého německého jaderného paliva ze specializovaného zpracovatelského závodu ve francouzském La Hague zpět do Německa byly i v minulých letech provázeny silnými protesty německých odpůrců atomu.

Ti nesouhlasí s ukládáním jaderného odpadu v Gorlebenu, kde podle nich není bezpečné místo pro přechovávání vyhořelého paliva. Letos požadovali i rychlejší zastavení jaderné energetiky v zemi, než chce vláda.

Při překládání bylo třeba mimo jiné přeměřit radioaktivitu nákladu. Původně hrozící nebezpečí, že by překládku mohl narušit silný nárazový vítr, však pominulo, protože vítr v noci na dnešek zeslábl.

Konvoj se o víkendu setkal s houževnatým, ale i nečekaně násilným odporem demonstrantů. Ti kupříkladu útočili golfovými míčky pobitými hřeby a láhvemi se zápalnou směsí, káceli stromy a likvidovali zabezpečovací zařízení u trati. Policisté zadrželi přibližně 1300 demonstrantů, 150 osob bylo lehce zraněno.

Rekord ve zdržování

Údajně nejdelší jednotlivá zdržovací akce v dějinách transportů jaderného odpadu z Francie do Německa se protestujícím podařila v neděli.

U obce Hitzacker, osm kilometrů od Dannenbergu, narazil transport na akci čtyř místních zemědělců, kteří na koleje navršili masivní betonovou pyramidu a připoutali se k ní řetězy.

Tuto blokádu se policii podařilo odstranit až po více než 15 hodinách, kolem 21:00 SEČ.

Kabinet Angely Merkelové letos prosadil definitivní odchod od jaderné energetiky do roku 2022 a nynější zpracování německého odpadu ve Francii označil za poslední. Zvažuje přitom možnost změnit status Gorlebenu z dosavadního dočasného "meziskladu" na "konečné úložiště" pro radioaktivní odpad.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!