18. června 2019 16:22 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Konzervativci chtějí brexit za každou cenu. Jsou ochotni obětovat i vlastní stranu nebo riskovat rozpad Británie

Favorit na post předsedy britských konzervativců Boris Johnson. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Favorit na post předsedy britských konzervativců Boris Johnson. | foto: Reuters

LONDÝN Členové britské vládní Konzervativní strany jsou natolik odhodláni dovést do konce brexit, že jsou ochotni obětovat i svou vlastní stranu nebo riskovat rozpad Spojeného království. Vyplynulo to podle britského tisku z průzkumu institutu YouGov.

Anketa ukázala, že 54 procent z asi 100 000 členů strany by raději volilo odchod země z Evropské unie, i kdyby to mělo znamenat, že tento krok rozdělená Konzervativní strana nepřežije. Pro 61 procent toryů by pak byly přijatelné „velké škody“, které by brexit napáchal na ekonomice země, a 63 procent členů strany by akceptovalo nezávislost Skotska a jeho odtržení od Británie. Padesáti devíti procentům by nevadilo sjednocené Irsko.

Cenou za brexit, kterou by konzervativci naopak nebyli ochotni zaplatit, by byl nástup šéfa opozičních labouristů Jeremyho Corbyna do úřadu premiéra.

Průzkum se uskutečnil před úterním druhým kolem volby nového šéfa Konzervativní strany a nástupce premiérky Theresy Mayové. Dál postoupí kandidáti, kteří v hlasování konzervativních poslanců získají přes 32 hlasů. Favoritem klání je bývalý ministr zahraničí Boris Johnson.

ČTK

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.