28. května 2017 16:30 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Konzervativní britská strana chce zakázat burky. Způsobují nedostatek vitaminu D

Žena v burce (ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Žena v burce (ilustrační snímek) | foto: Profimedia

LONDÝN Volební program Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP, neboli United Kingdom Independence Party) obsahuje část o zrušení burky, tradiční svrchní části ženského oděvu. Zákaz si odůvodnili velmi netradičním způsobem, a to tím, že burky způsobují nedostatek vitaminu D. Ten se vytváří v kůži působením slunečního záření.

Strana nezávislosti Spojeného království ve svém volebním programu ukotvila podle informací deníku The Guardian zákaz burky, tradičního ženského ošacení, které zakrývá většinu těla věřících muslimských žen. Zvláštní na tom ale bylo odůvodnění k tomuto kroku. Podle strany UKIP jsou burky mimo jiné nebezpečné proto, že zabraňují příjmu klíčového vitaminu D ze slunečního záření.

Velká Británie se ještě stále vzpamatovává z útoku v Manchesterské aréně, kde probíhal koncert americké zpěvačky Ariany Grande. Tento útok si vyžádal dvaadvacet obětí, mezi nimiž byly i děti a nezletilí. V takové atmosféře se politické strany rozhodly odložit a pozastavit politické kampaně. Strana UKIP toto ale nedodržela a v kampani pokračuje i nadále. Právě z toho důvodu publikovala volební program.

V němž strana prohlašuje: „Ošacení, které zakrývá identitu, komplikuje komunikaci, limituje možnosti zaměstnání, zakrývá důkazy o domácím násilí a zamezuje příjmu klíčového vitaminu D ze slunečního záření, není osvobozující.“

Strana nezávislosti Spojeného království UKIP ale rozhodně není první, kdo na tento problém poukázal. Existuje hned několik studií, které dokazují, že ženy na nedostatek vitaminu D mohou trpět. Článek serveru International Business Times rovněž zmínil odborný článek publikovaný Aishou M. Siddiquiovou v medicínském magazínu Saudi Medical Journal, jehož výsledek byl ale opačný. Zabýval se více než 400 dospívajícími dívkami v letech mezi 12 až 15. „Došlo k pozitivnímu vzájemnému vztahu mezi nízkým obsahem vápníku v dietě a nízké hladině vitaminu D.“

Je nutné ale dodat, že za vitamin D není zodpovědné pouze sluneční záření, ale především to, jak ho tělo a kůže dokáží zpracovat na vitamin. Rovněž deník The Guardian dodal, že lidé, kteří z různých důvodů nejsou vystaveni dostatečnému slunečnímu záření, mají možnost brát vitamin D jako doplněk stravy.

Volební manifest strany UKIP obsahuje i další věci, které jsou podle redaktora The Guardian přinejmenším prapodivné. Zmínil se například o části, kde se uvádí, že klimatické změny nejsou založeny na vědeckých posudcích.

Je ale těžké uvěřit, že právě nedostatek vitaminu D u žen, které nosí burky, je základním kamenem pro rozhodnutí je zakázat. Strana konzervativců UKIP v Británii ale tento důvod ve svém výčtu zmínila. Otázkou zůstává, proč tak strana učinila pár dní po útoku, ke kterému se přihlásil samozvaný Islámský stát, kdy boj se symboly islámu může na voliče působit líbivěji nežli jindy.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!