Neděle 5. dubna 2020svátek má Miroslava 15 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Korejská média pranýřují ‚hloupou‘ policii kvůli mrtvému miliardáři

Zátah jihokorejské policie v sídle Evangelické baptistické církve v Anseongu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zátah jihokorejské policie v sídle Evangelické baptistické církve v Anseongu. | foto: Reuters

SOUL Jihokorejská policie se dostala pod palbu kritiky coby "hloupá a neschopná", když oznámila, že mrtvé tělo nalezené před šesti týdny v skutečnosti patří údajnému majiteli potopeného trajektu Sewol. Po záhadném miliardáři Ju Pjon-unovi přitom policie několik měsíců usilovně pátrala, připomíná agentura AFP.

Většina hlavních jihokorejských deníků přinesla články a úvodníky zesměšňující policii za to, že vynaložila značné peníze a plýtvala časem mnoha vyšetřovatelů na pátrání po muži, kterého už měla v jedné ze svých márnic.

Třiasedmdesátiletý Ju Pjong-un se stal nejstíhanějším mužem v Jižní Koreji po dubnové katastrofě trajektu Sewol, na jehož palubě zahynulo asi 300 lidí; většinou středoškolských studentů jedoucích na školní výlet.

Ju byl patriarcha rodiny vlastnící firmu Chonghaejin Marine Co., která provozovala trajekt. Policie ho chtěla vyslechnout kvůli nedodržování bezpečnostních nařízení a dalších pravidel provozu.

VÍCE ZDE:

V úterý policie oznámila, že testy DNA a porovnání otisků prstů odebraných ze značně rozloženého těla, které se našlo 12. června ve venkovském švestkovém sadě, potvrdily, že mrtvým je skutečně Ju.

Policisté dodali, že si původně mysleli, že tělo patří nějakému bezdomovci. Mrtvola ovšem na sobě měla drahé boty a luxusní italské sako, a nedaleko ní se našla taška, která mimo jiné obsahovala i Juův životopis.

Trapné? Přinejmenším

Skutečnost, že identifikace těla trvala tak dlouho, je "přinejmenším trapná", napsal v úvodníku deník Čungang Ilbo. "Opravdu bychom měli utrácet peníze z našich daní na takovou policii a prokurátory?" Nejprodávanější deník Čoson Ilbo v titulku na první stránce zesměšnil "ohromující neschopnost" policie všimnout si jasných stop vedoucích k totožnosti těla. "Nekompetentnost policie a prokuratury je jednoduše šokující," dodal list. A další média upozorňují na to, že policii vůbec nenapadlo například porovnat zubní záznamy.

A aby nedostatků ve vyšetřování nebylo málo, policie přiznala také to, že Ju se vyhnul zatčení, když se ukryl v tajném prostoru svého víkendového domu, který v květnu prohledávali policisté. "Je politováníhodné, že jsme ho během tohoto zátahu v jeho domě nenašli," řekl novinářům jeden ze státních žalobců.

,
Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Španělští zdravotníci přiváží jednu z madridských seniorek do hotelu, ve kterém... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

Storno přijde draho, Češi nechají cestovkám desetitisíce za ­propadlé zájezdy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Přijít o desítky tisíc za neuskutečněné zájezdy je problém, se kterým se potýká řada českých klientů cestovních...

Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?
Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet organické kaše a mléka Kendamil. Ty jsou vyrobeny z kvalitního plnotučného mléka a obsahují důležité vitamíny a minerály, které děťátko potřebuje pro správný vývoj a růst. Jak v testu dopadly?