Čtvrtek 2. prosince 2021, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Korejský poloostrov se blíží válce, varoval Pchjongjang

Svět

  7:27aktualizováno  14:16
PCHJONGJANG - KLDR prohlásila, že plány na společné čtyřdenní vojenské cvičení USA a Jižní Koreje přibližují Korejský poloostrov "na pokraj války". Podle jihokorejských úřadů byla dnes na ostrově Jonpchjong, který v úterý ostřelovala Severní Korea, znovu slyšet dělostřelba.

Severokorejské odstřelování zasáhlo základnu jihokorejskíé armády na ostrově Jonpchjong (23.11.2010) foto: Reuters

Podle vyjádření mluvčí jihokorejského ministerstva obrany šlo zřejmě o cvičnou palbu KLDR.Střelba na hranici

Jihokorejská televize uvedla, že několik obyvatel ostrova, kteří zde po úterním ostřelování ještě zůstali, se uchýlilo do krytů. Detonace byly slyšet několikrát od 04:00 do 07:00 SEČ. Soul oznámil, že na území Jižní Koreje nedopadly žádné granáty.

Na pokraji války
Jihokorejská armáda se spolu s americkými jednotkami chystá v neděli zahájit rozsáhlé čtyřdenní vojenské cvičení, které bylo údajně plánováno dlouho před úterním incidentem. Manévrů se zúčastní i letadlová loď s jaderným pohonem George Washington, která ve středu se šesti tisíci námořníky na palubě opustila domovský přístav v Japonsku. Severní Korea dnes prohlásila, že Korejský poloostrov se kvůli tomu ocitá "na pokraji války".

Soul představil nového ministra

Jižní Korea představila nástupce ministra obrany, který ve čtvrtek odstoupil po vlně kritiky za reakci na severokorejský útok.

Stal se jím jednašedesátiletý Kim Kwan-čin, bývalý náčelník generálního štábu armády, který je považován za zkušeného vojenského stratéga. Nový ministr by měl také dohlížet na výrazné posílení vojenských kapacit na jihokorejských ostrovech ve Žlutém moři západně od poloostrova.

"Situace na Korejském poloostrově se blíží k pokraji války, kvůli bezohledným plánům ... znovu uspořádat vojenská cvičení zaměřená opět proti (KLDR)," uvedla severokorejská oficiální agentura KCNA.

Severokorejské a jihokorejské jednotky se v úterý vzájemně ostřelovaly dělostřeleckými granáty. Pchjongjang zaútočil na ostrov poblíž hranice mezi oběma státy, na kterém žije asi 1600 obyvatel a kde je rozmístěno 1000 jihokorejských vojáků. Jihokorejské jednotky palbu opětovaly a není jasné, zda způsobily materiální škody nebo někoho zabily. Na jihokorejské straně si incident vyžádal čtyři mrtvé a asi 20 zraněných.

Americká letadlová loď s jaderným pohonem George Washington míří do korejských vod na společné manévry Jižní Koreje a USA:

Po tomto incidentu byla přerušena potravinová pomoc, kterou Soul poskytuje Pchjongjangu. Zvláštní zpravodaj OSN pro lidská práva v Severní Koreji Marzuki Darusman dnes v Soulu prohlásil, že severokorejský režim nesmí být izolován, a vyzval k pokračování této pomoci. Darusmanovi nebyl vstup do Severní Koreje povolen.

Protesty Jihokorejců proti odstřelování ostrova Jonpchjong.

Čtěte také

Zpravodaj připomněl, že jihokorejský Červený kříž v září slíbil poslat na sever pomoc za několik milionů dolarů, včetně 5000 tun rýže. Vyjádřil rovněž politování nad tím, že byly přerušeny diskuse mezi červenými kříži z jihu a severu o obnovení programu setkávání rodin rozdělených korejskou válkou.

Pohled z jihokorejského ostrova Jonpchjong na území KLDR.

Autoři: ,

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

SOUTĚŽ: Vyhrajte rodinné vstupné do zábavního parku BRuNO family park
SOUTĚŽ: Vyhrajte rodinné vstupné do zábavního parku BRuNO family park

Za sychravého počasí se toho s dětmi dá dělat stále méně a méně… Co takhle vyrazit do Brna do BRuNA? Vyhrajte s námi rodinné vstupné a užijte si...

Mohlo by vás zajímat