Čtvrtek 23. března 2023, svátek má Ivona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

‚Korekce hranic.‘ Putin prý odsouhlasil výměnu srbského území s Kosovem

Svět

  16:35
BĚLEHRAD - Ruský prezident Vladimir Putin již před lety odsouhlasil ideu o změně hranice s Kosovem, řekl v pátek srbské televizi Pink ministr zahraničí Srbska Ivica Dačić. Podle něj s ruskou hlavou státu celou záležitost osobně prodiskutoval srbský prezident Aleksandar Vučić. Podrobnosti plánu na výměnu území, který je oficiální pozicí Bělehradu, však ministr neuvedl.

Ruský prezident Vladimir Putin. foto: Reuters

„Před pěti lety Putin odsouhlasil tento návrh. Osobně jsem s Putinem mnohokrát já i Vučić mluvil,“ řekl Dačić, který se tento týden postaral o rozruch, když řekl, že změna hranice s Kosovem je oficiálním návrhem Srbska na řešení kosovské otázky. U příležitosti lednové návštěvy ruského prezidenta v Bělehradě šéf srbské diplomacie pro televizi N1 řekl, že „Putin nečiní rozhodnutí, ale ptá se nás, jaké řešení to bude“. „Pravidelně si s ním v posledních pěti šesti letech vyměňujeme informace,“ dodal.

S plánem poprvé přišel loni v létě srbský prezident Vučić, jeho kosovský protějšek Hashim Thaçi se k němu následně připojil, když hovořil o „korekci hranice“. Podrobnosti kolem těchto úvah ani jeden otevřeně na veřejnosti neřekl. Podle médií by ale mělo jít o výměnu převážně Srby obývaného severu Kosova za oblast Preševského údolí na jihu Srbska, kde žije silná albánská menšina.

Vzkříšení křivd?

Vučić i Thaçi jsou v posledních letech ústředními postavami dialogu mezi Bělehradem a Prištinou o normalizaci vztahů. Ten je však momentálně u ledu, neboť srbští činitelé odmítají s Kosovem jednat, dokud Priština nezruší stoprocentní celní přirážku, uvalenou loni v listopadu na srbské zboží.

USA a někteří představitelé EU uvedli, že by nebyli proti dohodě o výměně území, pokud by se na tom Srbsko a Kosovo domluvily. Německá kancléřka Angela Merkelová ale změnu hranic na Balkáně odmítla s tím, že by to mohlo vzkřísit křivdy z válek v 90. letech. Plán odmítá také kosovský premiér Ramush Haradinaj.

V roce 2008 kosovští Albánci vyhlásili jednostranně nezávislost Kosova, kterou sice uznalo něco přes polovinu členských států OSN (včetně Česka a většiny dalších zemí Evropské unie), ale nikoli Srbsko. Stanovisko Bělehradu podporuje zejména Rusko, ale například i Čína a pět členů EU, mezi něž patří i Slovensko.

Autor:

Nehubněte do plavek, hubněte pro sebe! Vyhrajte proměnu s KetoDiet
Nehubněte do plavek, hubněte pro sebe! Vyhrajte proměnu s KetoDiet

Hubnutí není jen o tom, jak budete vypadat v plavkách u bazénu. Nadváhu doprovází kromě přebytečných kil také zdravotní problémy. A to je dobrý...

Mohlo by vás zajímat