Pátek 28. ledna 2022, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

‚Korekce hranic.‘ Putin prý odsouhlasil výměnu srbského území s Kosovem

Svět

  16:35
BĚLEHRAD - Ruský prezident Vladimir Putin již před lety odsouhlasil ideu o změně hranice s Kosovem, řekl v pátek srbské televizi Pink ministr zahraničí Srbska Ivica Dačić. Podle něj s ruskou hlavou státu celou záležitost osobně prodiskutoval srbský prezident Aleksandar Vučić. Podrobnosti plánu na výměnu území, který je oficiální pozicí Bělehradu, však ministr neuvedl.

Ruský prezident Vladimir Putin. foto: Reuters

„Před pěti lety Putin odsouhlasil tento návrh. Osobně jsem s Putinem mnohokrát já i Vučić mluvil,“ řekl Dačić, který se tento týden postaral o rozruch, když řekl, že změna hranice s Kosovem je oficiálním návrhem Srbska na řešení kosovské otázky. U příležitosti lednové návštěvy ruského prezidenta v Bělehradě šéf srbské diplomacie pro televizi N1 řekl, že „Putin nečiní rozhodnutí, ale ptá se nás, jaké řešení to bude“. „Pravidelně si s ním v posledních pěti šesti letech vyměňujeme informace,“ dodal.

S plánem poprvé přišel loni v létě srbský prezident Vučić, jeho kosovský protějšek Hashim Thaçi se k němu následně připojil, když hovořil o „korekci hranice“. Podrobnosti kolem těchto úvah ani jeden otevřeně na veřejnosti neřekl. Podle médií by ale mělo jít o výměnu převážně Srby obývaného severu Kosova za oblast Preševského údolí na jihu Srbska, kde žije silná albánská menšina.

Vzkříšení křivd?

Vučić i Thaçi jsou v posledních letech ústředními postavami dialogu mezi Bělehradem a Prištinou o normalizaci vztahů. Ten je však momentálně u ledu, neboť srbští činitelé odmítají s Kosovem jednat, dokud Priština nezruší stoprocentní celní přirážku, uvalenou loni v listopadu na srbské zboží.

USA a někteří představitelé EU uvedli, že by nebyli proti dohodě o výměně území, pokud by se na tom Srbsko a Kosovo domluvily. Německá kancléřka Angela Merkelová ale změnu hranic na Balkáně odmítla s tím, že by to mohlo vzkřísit křivdy z válek v 90. letech. Plán odmítá také kosovský premiér Ramush Haradinaj.

V roce 2008 kosovští Albánci vyhlásili jednostranně nezávislost Kosova, kterou sice uznalo něco přes polovinu členských států OSN (včetně Česka a většiny dalších zemí Evropské unie), ale nikoli Srbsko. Stanovisko Bělehradu podporuje zejména Rusko, ale například i Čína a pět členů EU, mezi něž patří i Slovensko.

Autor:

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat