Neděle 20. září 2020svátek má Oleg 22 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Koronavirem se na světě nakazilo přes 17 milionů lidí, státy hlásí rekordy. USA se blíží jednomu úmrtí za minutu

Testování na covid-19 na mobilní testovací stanici ve městě Lawrence v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Testování na covid-19 na mobilní testovací stanici ve městě Lawrence v... | foto: ČTK

Praha Koronavirem se po celém světě nakazilo už přes 17 milionů lidí, vyplývá ze statistik americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU). Více než polovina všech případů přitom připadá na tři země - Spojené státy, Brazílii a Indii.

Tato trojice, ale i řada dalších evidují rekordní denní přírůstky nakažených. Velké evropské země jako Německo, Francie či Británie hlásí měsíční maxima. Mrtvých je celosvětově podle JHU přes 667 000.

V USA, které pandemie zasáhla nejhůře, ve středu zemřelo dalších 1267 lidí s covidem-19 (situace ve Spojených státech se tak blíží jednomu úmrtí na covid za minutu). Celková bilance úmrtí překročila 150 500. Nově se nakazilo více než 68 000 lidí, celkem země eviduje přes 4,4 milionu infekcí.

Rekordní denní přírůstek bezmála 70 000 nakažených ohlásila také Brazílie, která zároveň registrovala rekordní nárůst úmrtí s covidem-19 - během jediného dne 1595. Testy nákazu v Brazílii dosud prokázaly u více než 2,5 milionu lidí, z nichž od začátku nynější pandemie 90 134 zemřelo.

V Indii, která je s bezmála 1,6 milionu infekcí třetí nejhůře zasaženou zemí na světě, přibylo poprvé více než 50 000 případů za 24 hodin. Zatímco ve velkých městech jako Dillí či Bombaj se situace zlepšuje, na indickém venkově počet nakažených rychle roste. Počet úmrtí na komplikace spojené s infekcí se v zemi za den zvýšil o 775 na téměř 35 000.

Německé obavy z druhé vlny

Výrazný nárůst případů hlásí i Německo, kde za poslední den evidovali 902 nově nakažených. Je to nejvyšší denní bilance od května, nepočítá-li se červnová lokální infekční erupce na jatkách v Severním Porýní-Vestfálsku. V posledních týdnech se německá denní bilance držela stabilně mezi 300 a 500 nově nakaženými. Berlínský Institut Roberta Kocha varoval před možnou druhou vlnou epidemie. Celkem již Německo eviduje 207 828 infikovaných a 9136 obětí s covidem-19.

Ve Francii za poslední den přibylo 1377 případů nákazy. Téměř se tak vyrovnala středeční bilance, která byla nejvyšší za více než měsíc. Celkový počet infikovaných podle úřadů vzrostl na 185 196, JHU nicméně vlivem odlišné metodiky uvádí 222 469 nakažených. S covidem-19 zemřelo ve Francii již 30 254 osob. Na jednotkách intenzivní péče je momentálně 381 lidí s covidem-19, což je první nárůst za posledních 16 týdnů. Jedním ze současných ohnisek nákazy ve Francii je bretaňské přímořské letovisko Quiberon, kde se infekce potvrdila již u 72 osob.

Měsíční maximum ve čtvrtek registrovala také Británie, kde za poslední den přibylo 846 nakažených. Za poslední dva dny se jedná o třetinový nárůst. S covidem-19 zemřelo dalších 38 lidí, čímž se celková bilance obětí zvýšila na 45 999. V zemi se 67 miliony obyvatel se nákaza dosud potvrdila u 302 301 lidí. Britský ministr zdravotnictví Matt Hancock prohlásil, že se obává nové vlny pandemie covidu-19 v Evropě a že britská vláda nebude váhat s novým zavedením karanténních opatření, pokud to bude nutné.

Rekordní i Polsko

V Rusku přibylo dalších 5509 infikovaných osob a 129 pacientů zemřelo. Zatímco počet nakažených v porovnání s předchozím dnem stoupl o více než 500 případů, počet obětí naopak klesl ze 169, které země ohlásila ve středu. Na Ukrajině přibylo za poslední den rekordních 1197 nových infekcí; celkový počet nakažených přesáhl 69 000 a zemřelo 1673 lidí. Nejvíce nových případů přibývá ve Lvovské oblasti, v hlavním městě Kyjevě a v Ivano-Frankivské oblasti.

Také Polsko ohlásilo rekordní přírůstek nových případů koronaviru - za uplynulý den 615. Ministerstvo zdravotnictví informovalo také o dalších 15 úmrtích s covidem-19. Úřady zvažují obnovu karantény pro lidi vracející se z některých zemí, kde znovu začalo případů přibývat.

Snažím se naučit mít jizvy po popálení ráda, říká Týnuš Třešničková

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Byl to okamžik. Vteřina, v níž ji ožehly plameny. Vlasy, krk, ruce, obličej... Ten krásný obličej, který ji živí. Jedna...

Čína se třese: obří přehrada Tři soutěsky je naplněná k prasknutí

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stará zkušenost praví, že když si namočí nohy slavný sedící Buddha, vytesaný do skály u čínského Le-šanu před více než...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

POUZE 5 VÍTĚZŮ! Tropická soutěž s vůněmi Glade Exotic Tropical Blossoms
POUZE 5 VÍTĚZŮ! Tropická soutěž s vůněmi Glade Exotic Tropical Blossoms

Přeneste se do tropů s exotickou vůní květů Monoi, jasmínu a sladkého kokosu. Zapojte se do soutěže a možná právě vy vyhrajete balíček nové řady...