Úterý 2. června 2020svátek má Jarmil 8 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Obavy o domorodce: koronavirem se nakazilo 20 000 amazonských indiánů

V nitru kolumbijské Amazonie | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V nitru kolumbijské Amazonie | foto: Honza Brotánek, HedvabnaStezka.cz

Brasília  Koronavirem, který způsobuje nemoc covid-19, se nakazilo už na 20000 amazonských indiánů. Informovala o tom ve středu agentura Europa Press s odvoláním na Panamerickou zdravotnickou organizaci (OPS), která vyzvala k větší ochraně domorodého obyvatelstva Amazonie. Za posledních 24 hodin se po celém světě nakazilo koronavirem 106 000 lidí. Podle WHO se jedná o nejvyšší denní nárůst od začátku pandemie.

OPS též vzkázala brazilské vládě, že nedoporučuje používat na covid-19 hydroxychlorochin ani chlorochin. V reakci na nedávnou kritiku Světové zdravotnické organizace (WHO) od amerického prezidenta Donalda Trumpa OPS uvedla, že doufá v pokračování spolupráce s USA.

Panamerická zdravotnická organizace, jejímiž členy jsou přes tři desítky amerických zemí, včetně USA, v úterý vyzvala k větší ochraně domorodých obyvatel Amazonie, kteří jsou podle ní mnohem více ohroženi než většinová populace Ameriky. „Tito lidé žijí v izolovaných vesnicích s minimálním přístupem ke zdravotnickým službám, ale také v hustě zalidněných čtvrtích měst jako je brazilský Manaus, peruánské Iquitos či kolumbijská Leticia,“ uvedla generální ředitelka OPS Carissa Etienneová.

Etienneová rovněž upozornila na další rizikové skupiny obyvatel Ameriky, jako jsou Afroameričané, migranti, vězni, ale také ženy, které mají mnohde nižší příjmy a jsou vystaveny i domácímu násilí. Kromě toho tvoří 70 procent zdravotníků v Americe, takže jsou i více ohroženy koronavirem.

Domorodé obyvatelstvo Amazonie čítá podle nevládní organizace Survival International na milion lidí z asi čtyř stovek různých indiánských etnik. Pro ně je koronavirus obzvlášť nebezpečný, protože mají slabou imunitu vůči nemocem, které jsou běžné ve většinové populaci, a někteří jsou navíc oslabeni podvýživou či jinými nemocemi, jako třeba hepatitidou.

OPS též vzkázala brazilské vládě, že stále není prokázána vhodnost hydroxychlorochinu ani chlorochinu pro pacienty s covid-19. Reagovala tak na nový dekret brazilského ministerstva zdravotnictví, který doporučuje hydroxychlorochin pro lehčí formy covidu-19. Brazilští lékaři ho tak mohou předepisovat pacientům s jejich souhlasem a musí je informovat, že klinické studie zatím neprokázaly vhodnost tohoto antimalarika pro covid-19.

Brazilský prezident Jair Bolsonaro dnes na twitteru označil chlorochin za „naději“ v boji proti koronaviru a nařídil vojenské laboratoři, aby zvýšila jeho výrobu. Tento krok ale kritizovala i řada místních expertů. Podobnou kritiku si vysloužil tento týden americký prezident Donald Trump, který prohlásil, že bere jako prevenci proti koronaviru antimalarikum hydroxychlorochin.

Šéfka OPS také v úterý reagovala na výroky Trumpa, který pohrozil trvalým zastavením amerického financování Světové zdravotnické organizace a přehodnocením členství USA v ní kvůli podle něj zaujatému postoji WHO vůči Číně. Šéfka OPS uvedla, že doufá v pokračování spolupráce s USA, které jsou zakládajícím členem OPS a na jejích financích se podílejí asi ze 60 procent. Z peněz OPS se přispívá na očkovací programy v regionu či na boj s epidemiemi, jako je třeba žlutá horečka.

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Xaver: Klobouk dolů před Klausem. V ČRo zůstávám, spory s ČT házím do jímky

Novinář Luboš Xaver Veselý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve středu ho poslanci zvolili do Rady České televize. Přesto, že spolu s ním byli zvoleni i Hana Lipovská a Pavel...

Prezidentova nemoc. Neuropatie je tichá epidemie moderní doby, říká lékař

Radim Mazanec z Neuromuskulárního centra Neurologické kliniky ve Fakultní... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Brnění nohou, mravenčení, vrávoravá chůze, zakopávání a pády, ale i krutá bolest chodidel. To je hrubý výčet příznaků...