Neděle 24. října 2021, svátek má Nina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Koronavirus je trestem za stejnopohlavní manželství, prohlásil ortodoxní kněz. Nyní se sám nakazil

Svět

  21:05
Kyjev - Hlava ukrajinské ortodoxní církve v březnu vyvolala pozdvižení slovy, že pandemie koronaviru je božím trestem za homosexuální manželství. Nyní byl jednadevadesátiletý duchovní patriarcha Filaret pozitivně testovaný na covid-19. Podle prohlášení církve je hospitalizován v nemocnici a je ve stabilizovaném stavu.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Reuters

Podle informací serveru Indepenent, u duchovního byla nákaza odhalena během plánovaného testování na koronavirus. Jeho stav však není vážný. „Nyní je jeho svatost patriarcha léčen v nemocnici. Jeho stav je uspokojivý,“ uvedla ve svém prohlášení církev.

Významný duchovní na sebe upozornil v březnu, když v jedné ukrajinské televizní stanici prohlásil, že pandemie je božím trestem za „hříšnost lidstva“. „Především mám na mysli manželství osob stejného pohlaví,“ uvedl.

Jeho slova odsoudila ukrajinská skupina pro práva LGBT+ komunity. Ta krátce po odvysílaném televizním rozhovoru oznámila, že patriarchu Filareta zažaluje za diskriminaci a podporu nenávisti. „Naším cílem je lidem ukázat, že pro takové výroky církevních vůdců na Ukrajině již není místo,“ řekla Olena Shevchenkovová, vedoucí pro-LGBT+ skupiny.

Její slova podpořila i ukrajinská Amnesty International. Hnutí chránící lidská práva varovalo že tyto výroky mohou vést k nárůstu násilí vůči menšinovým skupinám a jejich diskriminaci.

Patriarcha má právo vyjádřit svoje názory, zní z církve

Církev komentovala celou situaci slovy, že patriacha „má jako hlava církve a jako člověk právo svobodně vyjádřit své názory, které vycházejí z morálky.“ Rovněž pohrozila soudním řízením všem skupinám, které budou zasahovat do ukrajinských tradičních rodinných hodnot.

Stejnopohlavní svazky nejsou na Ukrajině z legálního hlediska přípustné. Nepřátelství vůči homosexuálům je často vedené právě církevními organizacemi. Jak však uvádí Independent, podle průzkumu z roku 2017 většina tamní společnosti (56 % lidí) souhlasí s tím, že členové LGBT+ komunity mají mít stejná práva.

Autor:

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná
Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná

Večerní hygiena je důležitá. A co teprve u dětí, které přes den nemyslí na to, že se nemají umazat. Jak zařídit, aby se děti do vany těšily a vy...

Mohlo by vás zajímat