Sobota 1. dubna 2023, svátek má Hugo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Koronavirus je trestem za stejnopohlavní manželství, prohlásil ortodoxní kněz. Nyní se sám nakazil

Svět

  21:05
Kyjev - Hlava ukrajinské ortodoxní církve v březnu vyvolala pozdvižení slovy, že pandemie koronaviru je božím trestem za homosexuální manželství. Nyní byl jednadevadesátiletý duchovní patriarcha Filaret pozitivně testovaný na covid-19. Podle prohlášení církve je hospitalizován v nemocnici a je ve stabilizovaném stavu.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Reuters

Transgenderové osoby v Indonésii ‚léčí‘ exorcismem. Šoková léčba by mohla být uplatňována i u homosexuálů

Podle informací serveru Indepenent, u duchovního byla nákaza odhalena během plánovaného testování na koronavirus. Jeho stav však není vážný. „Nyní je jeho svatost patriarcha léčen v nemocnici. Jeho stav je uspokojivý,“ uvedla ve svém prohlášení církev.

Významný duchovní na sebe upozornil v březnu, když v jedné ukrajinské televizní stanici prohlásil, že pandemie je božím trestem za „hříšnost lidstva“. „Především mám na mysli manželství osob stejného pohlaví,“ uvedl.

Jeho slova odsoudila ukrajinská skupina pro práva LGBT+ komunity. Ta krátce po odvysílaném televizním rozhovoru oznámila, že patriarchu Filareta zažaluje za diskriminaci a podporu nenávisti. „Naším cílem je lidem ukázat, že pro takové výroky církevních vůdců na Ukrajině již není místo,“ řekla Olena Shevchenkovová, vedoucí pro-LGBT+ skupiny.

Její slova podpořila i ukrajinská Amnesty International. Hnutí chránící lidská práva varovalo že tyto výroky mohou vést k nárůstu násilí vůči menšinovým skupinám a jejich diskriminaci.

Patriarcha má právo vyjádřit svoje názory, zní z církve

Církev komentovala celou situaci slovy, že patriacha „má jako hlava církve a jako člověk právo svobodně vyjádřit své názory, které vycházejí z morálky.“ Rovněž pohrozila soudním řízením všem skupinám, které budou zasahovat do ukrajinských tradičních rodinných hodnot.

Stejnopohlavní svazky nejsou na Ukrajině z legálního hlediska přípustné. Nepřátelství vůči homosexuálům je často vedené právě církevními organizacemi. Jak však uvádí Independent, podle průzkumu z roku 2017 většina tamní společnosti (56 % lidí) souhlasí s tím, že členové LGBT+ komunity mají mít stejná práva.

Autor:

Mohlo by vás zajímat