Úterý 6. prosince 2022, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Izraeli musí po příjezdu do izolace všichni Češi. Bez ohledu na očkování

Covid 19

  15:00
Cestující z Česka, Německa, Francie, USA a čtrnácti dalších zemí budou od 6. srpna muset v Izraeli do karantény. Povinnost se bude vztahovat i na lidi, kteří mají očkování proti covidu-19 nebo nemoc prodělali. Izolace má trvat nejméně sedm dní.

Její ukončení je podmíněno dvěma negativními testy na koronavirus. Za porušení pravidla hrozí pokuta v přepočtu přes 33 tisíc korun.

Destinace, u kterých bude po příletu na Ben Gurionovo letiště nově vyžadována karanténa, kromě Česka zahrnují USA, Řecko, Itálii, Německo, Francii, Ukrajinu, Bulharsko, Nizozemsko, Island, Svazijsko, Botswanu, Tanzanii, Malawi, Egypt, Rwandu a Tunisku. 

Pro cestující z dalších čtyřiadvaceti dalších zemí byla povinnost karantény zavedena již dříve. Ze seznamu států, u nichž je po příletu do Izraele vyžadována izolace, naopak od pátku zmizí Seychely, Zambie, Paraguay, Kostarika, Uganda, Libérie, Panama a Keňa.

O horšící se epidemické situaci v Izraeli s lídry koaličních stran v úterý jednal premiér Naftali Bennett, odpoledne má jednat takzvaný koronavirový kabinet.

Podle Bennetta je nutné zavést další restrikce, do dvaceti dnů má podle něj počet pacientů v kritickém stavu podle modelů vystoupit na 800.

Izrael začal v minulých měsících povolovat vstup do země skupinám turistů, ale nikoli jednotlivcům. I těm se měl otevřít v květnu, ministerstvo zdravotnictví to ale kvůli opětovnému nárůstu počtu nakažených opakovaně odložilo.

V pondělí se nákaza koronavirem ve zhruba devítimilionové zemi potvrdila u 3 818 lidí, počet covidových pacientů ve vážném stavu mezitím vystoupil na 221, což je nejvíce za čtyři měsíce. 

Dvaačtyřicet procent pacientů ve vážném stavu podle dat ministerstva zdravotnictví nebylo očkováno. Plně naočkováno proti covidu-19 bylo více než 5,3 milionu Izraelců, tedy většina dospělé populace.

Autoři: ,

Ať se dětem lépe dýchá. Proč vyrazit do Dětské léčebny Cvikov
Ať se dětem lépe dýchá. Proč vyrazit do Dětské léčebny Cvikov

Respirační onemocnění postihne čas od času každé dítě. Někdy ale může i banální onemocnění vést k nepříjemným chronickým stavům. Blíží se podzim a...

Mohlo by vás zajímat