Pondělí 30. ledna 2023, svátek má Robin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Covid 19

WHO: Svět se blíží konci krizové fáze covidu, 90 procent populace má protilátky

ilustrační snímek foto: AP

Nejméně 90 procent světové populace má nyní určitou hladinu protilátek vůči koronaviru SARS-CoV-2, a to v důsledku očkování nebo prodělání nemoci covid-19. V pátek to uvedl šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. Podle údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse se covidem ve světě nakazilo už více než 644 milionů lidí, zemřelo přes 6,6 milionu.
  16:14aktualizováno  16:18

Svět je nyní mnohem blíže k tomu, aby mohl říct, že se nachází za „krizovou“ fází pandemie. Ještě v tomto bodu ale není, upozornil Tedros.

Mezery v trasování, testování, sekvenování a očkování proti onemocnění covid-19 podle něj vytvářejí ideální podmínky pro vznik nové a stále nebezpečné varianty koronaviru.

V dalším postupu proti pandemii je důležité, aby vlády při nastavování kroků, které mají bránit šíření viru, naslouchaly lidem, dodal krizový koordinátor WHO Mike Ryan. V tomto ohledu zmínil Čínu, která nadále uplatňuje politiku nulového covidu, což v zemi vedlo k rozsáhlým protestům.

Ryan doplnil, že doufá ve vznik vyvážené strategie, která zajistí rovnováhu mezi zastavením šíření covidu-19 a lidskými právy.

Za posledních 24 hodin přibylo v Číně 34 980 nových nákaz koronavirem, z toho 30 702 asymptomatických. V návaznosti na rozsáhlé protesty však v pátek další čínská města rozhodla o zmírnění opatření proti koronaviru a umožnila, aby se znovu otevřela nákupní centra a začala jezdit veřejná doprava.

Uvolňování restrikcí následuje po protestech z minulého týdne, při nichž demonstranti v Šanghaji i jinde požadovali konec covidových uzávěr, ale i rezignaci prezidenta Si Ťin-pchinga.

28. listopadu 2022

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat