Úterý 7. dubna 2020svátek má Heřman, Hermína 18 °C jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Koronavirus v Africe postupuje, nejvíce případů má Jihoafrická republika a Egypt

Obyvatel jihoafrického města Soweto s ochrannou rouškou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obyvatel jihoafrického města Soweto s ochrannou rouškou. | foto: ČTK/AP

Pretoria Koronavirus se šíří napříč africkým kontinentem, který doposud zůstával méně zasažený než zbytek světa. Nejvíce případů v celé Africe eviduje Jihoafrická republika, kde se za pondělí počet nakažených lidí více než ztrojnásobil. V Egyptě je přes 300 potvrzených případů a 14 úmrtí. První úmrtí na COVID-19 hlásí Nigérie a Zimbabwe.

V Jihoafrické republice se v pondělí zvýšil počet případů nakažených koronavirem ze 128 na 402, informuje agentura AP. Nejvíce nakažených je v provincii Gauteng, kde leží hlavní město Pretoria a nejlidnatější město Johannesburg.

Jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa v pondělí oznámil, že od čtvrteční půlnoci začne na 21 dní platit celonárodní karanténa. Do ulic bude rozmístěna armáda, aby policii pomohla zajistit dodržování tohoto nařízení. Jihoafričané budou smět vycházet z domů na nákupy potravin, k lékaři nebo pro sociální dávky, dodal.

Nigérie ohlásila první úmrtí na koronavirus. Na fotografii slum v nigerijském...
Obyvatelé slumu Lagos v Nigérii.

Po Jihoafrické republice následuje Egypt, který má k pondělnímu dni 327 potvrzených případů a 14 úmrtí, píše agentura Reuters. V pondělí zde na onemocnění COVID-19 zemřel druhý vysoce postavený člen armády. Počet případů v Tunisku se podle BBC zvýšil na 75. Další ze států severní Afriky, Libye, zavádí od středy 10denní omezení pohybu ve východní části země, informuje Reuters.

Koronavirus zasáhl také největší stát subsaharské Afriky, Konžskou demokratickou republiku. Všech 30 doposud potvrzených případů a dvě úmrtí hlásí hlavní město Kinshasa, ve které platí omezení pohybu. To bylo v pondělí zavedeno i v části provincie Horní Katanga na jihovýchodě země, kde se těží kobalt a další vzácné kovy, používané pro výrobu elektroniky, píše agentura Reuters.

Kongo má o to těžší pozici, že bojuje i s dalšími epidemiemi. V roce 2018 zde propukla ebola, která usmrtila 2000 lidí, ta je nyní však již na ústupu. V roce 2019 ale zemi zachvátily spalničky, na které tu od té doby zemřelo přibližně 6400 lidí a s nimiž se Kongo stále nevypořádalo.

První úmrtí na COVID-19 hlásí v pondělí Zimbabwe a Nigérie. V Zimbabwe, které má oficiálně pouze dva případy koronaviru, podlehl podle informací agentury AFP tomuto onemocnění 30letý muž v hlavním městě Harare. První nigerijskou obětí je 67letý pacient, který se léčil v Británii a trpěl cukrovkou a rakovinou, píše Reuters.

Od úterý vyhlásil celonárodní zákaz nočního vycházení Súdán - platit bude od osmé hodiny večer do šesté ranní. Zrušeny budou dálkové autobusové spoje mezi jednotlivými městy a státy. Už minulý týden země zavřela všechna letištěm přístavy a hraniční přechody a vyhlásila stav zdravotní nouze.

Své hranice uzavřela v pondělí i Etiopie poté, co se počet potvrzených případů zvýšil na 11, informuje BBC.

Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Španělští zdravotníci přiváží jednu z madridských seniorek do hotelu, ve kterém... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

Storno přijde draho, Češi nechají cestovkám desetitisíce za ­propadlé zájezdy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Přijít o desítky tisíc za neuskutečněné zájezdy je problém, se kterým se potýká řada českých klientů cestovních...