Sobota 26. září 2020svátek má Andrea 10 °C déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Koronavirus v Polsku opět sílí, přibývá více případů než v kritickém květnu. Plošné zákazy ale vláda nechystá

Kontroly zdravotního stavu na německo-polské hranici. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kontroly zdravotního stavu na německo-polské hranici. | foto: Reuters

VARŠAVA/PRAHA Na období jarní pandemie, kdy vláda zavřela kromě obchodů všechno, co se dalo, a zakázala dokonce vstup do lesa, nemají Poláci zrovna nejlepší vzpomínky. Dnes však počty nově nakažených dokonce pokořují tehdejší statistiky.

V pátek a sobotu se počty dostaly přes 650 nových případů denně, přitom květnový „rekord“ je 595 nakažených za den. Nyní už infikovaných zase o něco ubývá, nedělní výsledek je 575. Celkově se nákaza dosud potvrdila u 47 469 lidí a mrtvých je 1732. Aktivních případů bylo ke pondělku 10 856 – při osmatřicetimilionové populaci to znamená 29 nakažených na sto tisíc obyvatel, přičemž Česko má zhruba 45 případů. V Polsku však nových nákaz přibývá skoro dvakrát rychleji.

Poláci v Gdyni nosí vlastnoručně vyrobené ochranné oděvy.
Polská policie hlídkuje ve varšavském metru kvůli pandemii koronaviru.

Oblastí s nejvyšším výskytem covidu-19 sice nadále zůstává Slezské vojvodství, kde se virus rozšířil mezi horníky, teď však koronavirus putuje prakticky po celé jižní polovině země. Na 164 nakažených přišli hygienici v městečku Mikstat ve Velkopolsku, nemoc se zřejmě rozšířila v místní drůbežárně.

„Těžko říci, jestli je to druhá vlna, spíš jde o takové místní záchvěvy,“ prohlásil ve vysílání Rádia Jedynka ministr zdravotnictví Łukasz Szumowski. Zdrojem jsou kromě dolů a provozů i rodinné oslavy. Fotograf Kacper Kowalski ale na svém Facebooku ukazuje pláže z městečka Władysławowo u Baltského moře, kde je hlava na hlavě a z nařízení udržovat mezi sebou rozestupy půldruhého metru si nikdo nic nedělá. A podobně to vypadá třeba i v nočních barech.

Vládní mluvčí Piotr Müller připustil možné restrikce, neměly by se však už týkat omezení pohybu či zavírání obchodů. „Připravujeme balíček legislativních změn, které umožní zavádět omezení na regionálním základě. Třeba stanoví maximální počet návštěvníků v obchodech a restauracích nebo umožní regulace ve fungování škol. Podle Müllera bude základem boje proti koronaviru rouška, jejíž nošení už platí například ve vlacích nebo veřejných budovách. Stát také připraví zákony postihující firmy nedodržující pravidla vyššími pokutami.

Rána pro cestovní ruch

Podle ministerstva zdravotnictví musí do budoucna s hrozbou karantény počítat i lidé cestující za hranice. „Buďte při plánování opatrní,“ varoval mluvčí resortu Wojciech Andrusiewicz. Omezení se může týkat Španělska nebo Balkánu včetně oblíbeného Chorvatska, ministerstvo ale slibuje, že opatření vyhlásí s předstihem.

Polský pracovník měří teplotu na německé hranici.

Polský pracovník měří teplotu na německé hranici.

Žádná omezení se zatím neplánují ani směrem k Česku, kde také panuje čilý přeshraniční ruch. I v Polsku běží kampaň lákající obyvatele do vlastní části Krkonoš i dalších domácích destinací. Právě cestovní ruch, závislý na náročné klientele cestujících za poznáním či připomínkami historie, v důsledku pandemie trpí.

Například do Muzea Varšavského povstání v polské metropoli míří oproti dobám před koronavirem jen deset procent návštěvníků. „A protože jsme polovinu nákladů na náš provoz i výzkum platili ze vstupného, máme vážný problém,“ řekl serveru Lidovky.cz pracovník muzea. Nedostatek peněz se nakonec podařilo vyřešit pomocí sponzorů, přesto se ale omezí některé publikační aktivity.

Podobný problém měl i památník nacistického vyhlazovacího tábora Auschwitz-Birkenau, který v červnu žádal o pomoc veřejnost. Ztráty počítají i hotely a penziony, tak jako celá polská ekonomika. Očekává se, že kvůli koronaviru klesne letos zhruba o čtyři procenta.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Rychlá zdravá svačinka? Hledáme 40 testerek, které vyzkouší Sunar BIO kapsičky
Rychlá zdravá svačinka? Hledáme 40 testerek, které vyzkouší Sunar BIO kapsičky

Ve spolupráci se Sunarem, tradičním českým výrobcem dětské výživy, jsme si pro vás připravili velké testování BIO kapsiček.