Úterý 2. března 2021svátek má Anežka 9 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Koronavirus v Rusku: zavádí se QR karanténa. V obchodech je vykoupená pohanka i basebalové pálky

Koronavirus v Petrohradu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Koronavirus v Petrohradu. | foto: ČTK

Moskva Masivní testování, propustky na QR kódy, vykoupená pohanka i basebalové pálky v obchodech. Takovou podobu mají opatření proti koronaviru v Rusku, které od pondělí uzavřelo vnější hranice, smí přes ně jen nákladní doprava či navrátilci.

Současně dostali Rusové týden volna a v některých místech platí omezení pohybu. Rusko mělo v pondělí 1836 případů nákazy, tedy méně než Česko, ale s větším denním přírůstkem (302 případů), zemřelých bylo devět.

Uzavřená a proti koronaviru obrněná pobočka rychlého občerstvení Mc Donald’s v...
Koronavirus v Petrohradu.

„V nejbližší době je třeba zvýšit objem testování na koronavirus,“ prohlásil v pondělí prezident Vladimir Putin a nařídil mobilizovat všechny laboratorní kapacity v zemi. Jinak ale Kreml přenechal iniciativu vládě a regionům, které si zavádějí vlastní opatření.

Například Moskva se chystá zavést propustky na QR kódy, které prostřednictvím internetu obdrží každý, a lidé se s nimi budou prokazovat policii. Mluví se také o elektronickém sledování pohybu. Zpřísněný režim má zatím platit do poloviny dubna. 

V Čečensku zavedl svérázný vůdce Ramzan Kadyrov povinné nošení roušek a zdravotnických rukavic. Přitom se na sociálních sítích sítích objevily obrázky, kde příslušníci jeho pohotovostní jednotky kontrolují auta a bijí plastovými tyčemi (nezanechávají stopy) lidi bez nařízených doplňků.

Vnitrostátní cestování ale omezeno není. „Minulý týden Putin doporučil lidem vyjet na chaty a to tady vyvolalo nelibost mezi místními,“ řekl pro Lidovky.cz Jindřich Briol, Čech žijící v Ramenském, chatařské oblasti asi padesát kilometrů od centra Moskvy.

Některé rodiny pojaly volno jako dovolenou a vypravily se do Soči k moři, tamní úřady je následně vystěhovávaly z hotelů, a dispečeři dokonce obrátili ještě ve vzduchu zpět letadlo s výletníky z Permu.

Z obchodů zmizely některé potraviny jako krupice, mouka či pohanka. Zvýšený odbyt zaznamenaly také basebalové pálky, přestože tento sport v Rusku nepatří k masovým, kupující si je zjevně pořizují na svou obranu. „U reportáží z Evropy si moji sousedé začali uvědomovat vážnost situace,“ říká Briol. „Ale je to tak půl na půl. Někteří se stále bijí v prsa – já jsem Rus, mně se nemůže nic stát,“ dodává.

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!