18. února 2014 18:30 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Korunní svědek případu Krejčíř? Podezřelý z vraždy ohrožuje podsvětí

Radovan Krejčíř u soudu v Johannesburgu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Radovan Krejčíř u soudu v Johannesburgu | foto: ČTK

JOHANNESBURG Kypřan Jorgos Luka, podezřelý z vraždy spojované s Radovanem Krejčířem, spolupracuje s jihoafrickými vyšetřovateli a ti zvažují, že s ním uzavřou dohodu jako se svědkem prokuratury, který by jim pomohl usvědčit zatčeného českého podnikatele. Napsal to jihoafrický deník The New Age. Luka v úterý kvůli obvinění z vraždy majitele jihoafrické sítě striptýzových klubů Lollyho Jacksona znovu stanul před soudem, ten ale jeho kauzu opět odročil, tentokrát na 7. března.

Podle policejních zdrojů listu Luka spolupracuje s jihoafrickými úřady, aby výměnou za to odešel od soudu s nižším trestem. Ve své výpovědi údajně už obvinil trojici vysoce postavených detektivů, kteří mají kontakty s Krejčířem a někteří z nich čelí obvinění v případu pokusu o vraždu a únosu, v němž je hlavním podezřelým právě český podnikatel.

Ve snaze získat důkazy proti Krejčířovi Jihoafričané prý nyní zvažují nabídnout Lukovi dohodu, na jejímž základě by se stal svědkem prokuratury. "Pokud bude souhlasit s odškodněním, bude svědčit a odpyká si snížený trest, bude se potom moci vrátit do své vlasti," přiblížil deníku podmínky dohody nejmenovaný policejní zdroj.

Klíče od domu jménem podsvětí

Spolupráci Kypřana s vyšetřovateli potvrdil i mluvčí jihoafrické zvláštní jednotky pro boj s organizovaným zločinem Paul Ramaloko. "Úžasně s námi spolupracuje. Jsme v procesu získávání klíčů (od Luky) k domu jménem podsvětí," uvedl mluvčí jednotky přezdívané Jestřábi (Hawks).

ČTĚTE TAKÉ:

Luka byl v minulosti podle jihoafrického tisku pravou rukou Krejčíře. Kypřan je podezřelý, že v roce 2010 zavraždil Lollyho Jacksona, který byl rovněž ve spojení s českým podnikatelem a Krejčíř si podle jihoafrických médií mohl jeho likvidaci objednat. Čech to ale už dříve popřel.

"Nechápu, co proti tomu Krejčířovi všichni mají. Zatím zlikvidoval víc zločinců než my." - Jihoafričtí karikaturisté k případu Krejčíř.

Krejčíř sám je v JAR ve vazbě od loňského listopadu kvůli obviněním z únosu a pokusu o vraždu bratra drogového kurýra, který měl údajně pro českého podnikatele do Austrálie dopravit 25 kilogramů pervitinu v hodnotě 24 milionů randů (přibližně 44 milionů Kč). Kurýr i s drogami ale zmizel a Krejčíř ho prý chtěl přes jeho bratra vypátrat. I tato obvinění Čech odmítl.

Spojován je rovněž s případem údajně plánovaných vražd dvou detektivů vyšetřujících Krejčířovy aktivity v JAR, kvůli nimž policie zatkla pět podezřelých. Projednávání této kauzy soud dnes odročil na 7. dubna.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz