Neděle 26. ledna 2020svátek má Zora -2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Korupce Soči vládne, tvrdí interaktivní mapa olympijských sportovišť

 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy foto: Sochi.fbk.infoReprofoto

MOSKVA Interaktivní mapu korupčních praktik, které údajně ovládly budování olympijských sportovišť, komunikací a hotelových kapacit v jihoruském Soči, zveřejnil na webu známý ruský protikorupční aktivista Alexej Navalnyj. Mapa nazvaná "Encyklopedie plýtvání - cena olympiády" má být protiváhou oficiálních statistik, které podle autorů mapy přiznávají jen sedminu skutečných nákladů.

"Už nás nebaví sledovat, jak se žongluje s ciframi," napsal Navalnyj v komentáři k webové mapě. Poukázal na tvrzení viceprezidenta Dmitrije Kozaka, podle něhož přišla Rusko olympiáda na 214 miliard rublů (124 miliard korun). Navalnyj uvádí, že skutečné náklady dosáhly částky 1,5 bilionu rublů (870 miliard korun).

Interaktivní mapu si můžete prohlédnout ZDE.

Vůdce ruské opozice Alexej Navalnyj na demonstraci vyzval občany, aby vyšli do...

Alexej Navalnyj

Autoři mapy vycházeli z výdajů z federálního rozpočtu, uvolněných na budování sportovních objektů a infrastruktury. Připočetli výdaje státních podniků aktivních v Soči, nevratné půjčky ruských bank pro investory, sumu soukromých investic a rozpočtové výdaje Krasnojarského kraje, kam Soči územně patří.

Údaje na mapě, věnované jednotlivým olympijským objektům, obsahují i porovnání ceny na jejich výstavbu v Soči s cenou obvyklou v zahraničí. Například náklady na výstavbu dopravního koridoru mezi lokalitami Adler a Krasnaja Poljana dosahovaly částky 285 miliard rublů (165 miliard korun), což je podle autorů mapy téměř dvojnásobné předražení.

ČTĚTE TAKÉ:

Ruská vláda údaje o nákladech zveřejněné Navalným věcně nezpochybňuje. Vicepremiér Kozak uvádí, že oficiální cifra 214 miliard se týká pouze nákladů na výstavbu objektů, které s pořádáním olympijských her bezprostředně souvisejí. Ostatní náklady, spojené s ochranou životního prostředí, energetikou či dopravou, vládní úřady do celkové sumy nákladů na hry nezahrnují.

Ruská opozice upozorňuje, že přestavbu Soči doprovázelo rozsáhlé úplatkářství. Bývalý vicepremiér Boris Němcov nedávno uvedl, že v kapsách korupčníků zůstalo až 60 procent nákladů, jiné zdroje hovoří zhruba o třetině z celkové sumy. Prezident Vladimir Putin případy úplatkářství nevylučuje, na rozsáhlou korupci ale podle něj kontrolní orgány nenarazily.

,
Premium

Nejhorší jsou opilí pasažéři. Letět v Maxu bych se bála, říká blogující letuška

Letuška Magdaléna Škardová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Být letuškou či stewardem je snem mnoha dětí. Přesně takový dětský sen si splnila Magdaléna Škardová z Brna. Poté, co...

Premium

Opustil ji manžel, mentorka i její hlas. Bojovnice Radůza však tvoří dál

Radůza při koncertu v pražském divadle Dobeška (22. ledna 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Významná česká písničkářka Radka Vranková se může pyšnit i jinými úspěchy. Je výbornou spisovatelkou a rovněž matkou....

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...

Nejlepší příběhy píše sám život. Tyto deníčky u vás v loňském roce zabodovaly
Nejlepší příběhy píše sám život. Tyto deníčky u vás v loňském roce zabodovaly

Deníčky jsou již neodmyslitelnou součástí eMimina. Z každého měsíce roku 2019 jsme vybrali jeden z mnoha příběhů, který vás chytl za srdce.