Pátek 16. dubna 2021svátek má Irena 5 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Korupce Soči vládne, tvrdí interaktivní mapa olympijských sportovišť

 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy foto: Sochi.fbk.infoReprofoto

MOSKVA Interaktivní mapu korupčních praktik, které údajně ovládly budování olympijských sportovišť, komunikací a hotelových kapacit v jihoruském Soči, zveřejnil na webu známý ruský protikorupční aktivista Alexej Navalnyj. Mapa nazvaná "Encyklopedie plýtvání - cena olympiády" má být protiváhou oficiálních statistik, které podle autorů mapy přiznávají jen sedminu skutečných nákladů.

"Už nás nebaví sledovat, jak se žongluje s ciframi," napsal Navalnyj v komentáři k webové mapě. Poukázal na tvrzení viceprezidenta Dmitrije Kozaka, podle něhož přišla Rusko olympiáda na 214 miliard rublů (124 miliard korun). Navalnyj uvádí, že skutečné náklady dosáhly částky 1,5 bilionu rublů (870 miliard korun).

Interaktivní mapu si můžete prohlédnout ZDE.

Vůdce ruské opozice Alexej Navalnyj na demonstraci vyzval občany, aby vyšli do...

Alexej Navalnyj

Autoři mapy vycházeli z výdajů z federálního rozpočtu, uvolněných na budování sportovních objektů a infrastruktury. Připočetli výdaje státních podniků aktivních v Soči, nevratné půjčky ruských bank pro investory, sumu soukromých investic a rozpočtové výdaje Krasnojarského kraje, kam Soči územně patří.

Údaje na mapě, věnované jednotlivým olympijským objektům, obsahují i porovnání ceny na jejich výstavbu v Soči s cenou obvyklou v zahraničí. Například náklady na výstavbu dopravního koridoru mezi lokalitami Adler a Krasnaja Poljana dosahovaly částky 285 miliard rublů (165 miliard korun), což je podle autorů mapy téměř dvojnásobné předražení.

ČTĚTE TAKÉ:

Ruská vláda údaje o nákladech zveřejněné Navalným věcně nezpochybňuje. Vicepremiér Kozak uvádí, že oficiální cifra 214 miliard se týká pouze nákladů na výstavbu objektů, které s pořádáním olympijských her bezprostředně souvisejí. Ostatní náklady, spojené s ochranou životního prostředí, energetikou či dopravou, vládní úřady do celkové sumy nákladů na hry nezahrnují.

Ruská opozice upozorňuje, že přestavbu Soči doprovázelo rozsáhlé úplatkářství. Bývalý vicepremiér Boris Němcov nedávno uvedl, že v kapsách korupčníků zůstalo až 60 procent nákladů, jiné zdroje hovoří zhruba o třetině z celkové sumy. Prezident Vladimir Putin případy úplatkářství nevylučuje, na rozsáhlou korupci ale podle něj kontrolní orgány nenarazily.

,

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

Jarní úklid raz dva: Jak na čistou podlahu i bez lezení po kolenou a otravného ždímání hadru?
Jarní úklid raz dva: Jak na čistou podlahu i bez lezení po kolenou a otravného ždímání hadru?

Přes zimu jsme si do domácností natahali spoustu nepořádku, kterého je teď potřeba se zbavit. Doba si žádá pořádný jarní úklid. V redakci jsme...