Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Svět

Kosovo do OSN, Srbsko do EU. Francie a Německo navrhují „zlepšení vztahů“

Srbský prezident Aleksandar Vučić při proslovu na demografickém summitu v maďarské Budapešti (23. září 2021) foto: Reuters

Máme návrh od Německa a Francie a musíme ho zvážit, řekl srbský prezident Aleksandar Vučić. Kosovská ministryně zahraničí existenci návrhu potvrdila, jinak se ale poskytnuté informace liší. Podle Vučiće by měli v Berlíně a Paříži chtít vstup Kosova do OSN, odměnou by Srbsku byly zrychlené rozhovory o vstupu do EU a větší finanční pomoc.
  15:46

Srbsko a Kosovo uvedly, že od Německa a Francie skutečně dostaly návrh dohody na „zlepšení vzájemných vztahů“. Text návrhu ale nebyl zveřejněn a Bělehrad a Priština o něm podávají odlišné informace. Napsal o tom v pondělí server Balkan Insight.

„Máme na stole návrh od Německa a Francie a musíme ho prodiskutovat a zvážit,“ řekl Vučić. Podle něj Berlín a Paříž v návrhu Bělehradu slibují zrychlené rozhovory o vstupu do Evropské unie a větší finanční pomoc, pokud Srbsko umožní Kosovu vstup do OSN.

To však Vučić považuje za obtížně splnitelnou podmínku, protože porušuje srbskou ústavu. Ta uvádí, že Kosovo je součástí Srbska.

„Je pravda, že návrh existuje,“ prohlásila kosovská ministryně zahraničí Donika Gërvallová-Schwarzová. Podle ní Vučić obsah dohody ve svých výrocích zkreslil a řekl o ní „jen deset procent pravdy“. „Je to základ pro (další) jednání,“ prohlásila ministryně, aniž by uvedla další detaily.

Podle deníku Albanian Post návrh počítá s tím, že obě země do konce příštího roku uzavřou dohodou o urovnání vztahů, ve které Bělehrad „připustí realitu Kosova jako nezávislého státu“. Za dalších deset let by se pak Srbsko a Kosovo mohly navzájem uznat jako svrchované státy.

Podle portálu OSN o přihlášce do této organizace nejdříve rozhoduje Rada bezpečnosti a v případě souhlasného stanoviska o ní hlasuje Valné shromáždění. Nové členství je schválené, když pro něj hlasují alespoň dvě třetiny států zastoupených ve Valném shromáždění.

Bělehrad se ale spoléhá na to, že by přihlášku Kosova zablokovali jeho spojenci, Rusko a Čína, kteří mají jako stálí členové právo veta při hlasování v Radě bezpečnosti.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!