Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Tony Blair se sešel s Toniblerem, a ne jedním. V Kosovu mu odhalili sochu

Svět

  20:25
V kosovském městě Ferizaj (Uroševac) odhalili sochu bývalému britskému premiérovi Tonymu Blairovi. Má vyjadřovat vděčnost kosovských Albánců za Blairovu roli při bombardování Jugoslávie silami NATO, které před pětadvaceti lety donutilo srbské jednotky stáhnout se z Kosova. Informoval o tom deník Koha.

Blair jako britský premiér pomáhal vytvořit mezinárodní koalici, která následně zahájila letecké útoky a přiměla jugoslávského prezidenta Slobodana Miloševiče ukončit tažení proti Kosovské osvobozenecké armádě (UÇK) a s ním spojené vyhánění etnických Albánců z Kosova. Pro malou balkánskou zemi je tak hrdina.

Ceremoniálu odhalení bronzové sochy v životní velikosti se bývalý britský ministerský předseda neúčastnil. Velvyslanec Spojeného království v Kosovu Jonathan Hargreaves však řekl, že se Blair cítí poctěn. Expremiér nicméně v Kosovu v rámci oslav pětadvacátého výročí konce války pobýval. Kosovo si významné datum ve středu připomnělo také vojenskou přehlídkou.

Kosovská média uvedla, že se Blair v pondělí spolu s prezidentkou Vjosou Osmaniovou setkal s pěti muži křestním jménem Tonibler. To bylo v Kosovu poměrně časté zejména v době euforie po skončení války a odchodu srbských vojsk.

Ferizaj (Uroševac)

Ferizaj (Uroševac)

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

„Kosovo bylo konečně svobodné, jeho obyvatelé mohli znovu žít, znovu doufat a znovu věřit v budoucnost bez útlaku a bezpráví,“ řekl Blair poslancům kosovského parlamentu a připomněl i tehdejší napjatá jednání či své dojmy z uprchlických táborů u makedonského Skopje, které kdysi navštívil.

Vzpomněl si na to, jak poslouchal jejich „srdcervoucí příběhy o vysídlení a krutosti“ a díval se na jejich tváře „zoufale se dožadujících pomoci“. Hledali v mé tváři nějaký náznak, že jim mohu pomoci. Pomohli jsme a já toho nikdy nelitoval,“ zdůraznil britský expremiér.

Britskému expremiérovi Tonymu Blairovi v Kosovu odhalili sochu. (12. června 2024)

Blair není jediným světovým vůdcem z 90. let, který se v Kosovu těší velké úctě. Po bývalém americkém prezidentovi Billu Clintonovi je v Prištině pojmenována jedna z hlavních ulic, od roku 2009 zde má také sochu v nadživotní velikosti.

Bustu v kosovském hlavním městě odhalili také bývalé americké ministryni zahraničí Madeleine Albrightové. Klinton i Madeleine jsou v poválečném Kosovu rovněž běžná jména.

Válka v Kosovu si v letech 1998 až 1999 vyžádala přes 10 tisíc životů, většinou kosovských Albánců. Boje skončily poté, co se srbské síly 12. června 1999 z Kosova stáhly po 78 dnů trvajících náletech NATO. Bývalá jihosrbská provincie Kosovo vyhlásila v roce 2008 nezávislost, kterou Bělehrad neuznal.

Blair se v Kosovu sešel s pěticí mužů, které rodiče pojmenovali po něm:

Autoři: ,