Středa 29. března 2023, svátek má Taťána
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kosovo vydalo Británii bývalého kněze obviněného ze zneužívání dětí

Svět

  11:45
LONDÝN - Britská policie zadržela po příletu do země někdejšího kněze Lawrence Sopera, kterého Londýnu vydalo Kosovo. V pondělí o tom informoval zpravodajský portál BBC. Soper v Británii čelí obviněním z pohlavního zneužívání dětí v době, kdy zde působil jako učitel.

Britský kněz (ilustrační). foto: Shutterstock

Sopera, který v minulosti zastával úřad opata v londýnském Ealing Abbey, policie zadržela v neděli po příletu na letiště Luton. V cele se kvůli deliktům z let 1972 až 1986 ocitl již v roce 2010, po propuštění na kauci ale z Británie odjel. Dopaden byl na základě evropského zatykače letos v květnu v Kosovu.

‚Jsem kněz - a gay‘. Vatikánský whistleblower rozklížil homosexuální katolíky

Kosovo dvakrát žádost o vydání zamítlo. Nejprve soud Londýnu vytkl nedostatek podkladů, podruhé uvedl, že trestné činy, ze kterých je Soper viněn, jsou promlčené. Nakonec ale Priština s předáním souhlasila; podle agentury Reuters své rozhodnutí o deportaci zdůvodnila tím, že Soper porušil podmínky svého pobytu v balkánské zemi. Podle britských vyšetřovatelů Soper zneužil nejméně pět chlapců, jednomu z nich bylo méně než 14 let.

Autor:

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu

Zapojite se do soutěže o 3 hodnotné vouchery a vybrte si správné spodní prádlo, které vám bude dělat radost. Jak na to?

Mohlo by vás zajímat