15. října 2019 10:27 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Kosovo vyšetřuje ‚otrávené‘ volební lístky pocházející ze Srbska. Je to fingované, reaguje srbská strana

Kosovské volby, ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kosovské volby, ilustrační foto. | foto: Reuters

Priština  Kosovský prezident Hasim Thaçi nařídil vyšetřování případu volebních lístků pocházejících ze Srbska, které způsobily více než 20 členům kosovské volební komise alergickou reakci. V Kosovu se předminulý víkend konaly předčasné parlamentní volby, některé korespondenční hlasy ze zahraničí se však sčítaly ještě o týden později. Srbský prezident Aleksandar Vučić v pondělí varoval Kosovo před využitím aféry jako záminky pro zákaz strany kosovských Srbů Srbská kandidátka.

Na alergickou reakci po otevření volebních obálek pocházejících ze Srbska si tuto neděli stěžovalo 26 členů volební komise. Devět jich vyhledalo lékařskou pomoc v nemocnici v Prištině. Později uvedli, že hned po otevření obálek cítili určitý zápach. Podle agentury AP byly zasaženy také dvě těhotné ženy. Reakce se projevovala zarudlou a podrážděnou pokožkou, svěděním a v některých případech i zvracením. Ošetřující lékaři však nezjistili stopy infekčních onemocnění a všichni zasažení se podle nich nachází ve stabilním stavu.

Parlamentní volby v kontroverzním Kosovu.
Kosovský prezident Hashim Thaçi.

Srbský člen volební komise však tvrdí, že si při otevírání předmětných obálek žádného problému nevšiml a že byl navíc krátce poté ostatními členy komise ze sčítací místnosti vyloučen.

Do incidentu se vložil i srbský prezident Vučić. „Žádám naše západní partnery, aby vzali rozum do hrsti, protože pomáhají (kosovským) Albáncům. Všechno, co udělali, udělali pohromadě s jediným cílem - zničit Srbskou kandidátku,“ prohlásil v pondělí při schůzce s vedením Rady federace, horní komory ruského parlamentu. Podle srbské agentury Fonet také Vučić varoval kosovské úřady, aby Srbskou kandidátku nezakazovali, jelikož by to mělo „katastrofické následky pro Srby v Kosovu, kteří by následně museli bránit sebe, svoji svobodu a (právo na) přežití jinými způsoby“.

Fingovaná otrava

Srbská kandidátka, kterou podporuje většina kosovských Srbů, obvinila kosovské úřady, že otravu fingují. Kosovské nacionalistické hnutí Sebeurčení, jež ve volbách těsně zvítězilo, vyzvalo příslušné instituce k vyšetření toho, proč hlasy ze Srbska nedorazily poštou, ale přinesli je srbští činitelé působící v Kosovu.

Volební komise do konce vyšetřování pozastavila sčítání zbývajících 3782 lístků pocházejících ze Srbska a obálky označila za nebezpečné.

Předčasné hlasování se konalo poté, co se nepodařilo vytvořit novou vládní koalici po červencové demisi premiéra Ramushe Haradinaje. Ten rezignoval v reakci na předvolání před zvláštní tribunál v Haagu kvůli podezřením ze spáchání zločinů za války v Kosovu v letech 1998-99.

Volby podle očekávání vyhrály dvě hlavní opoziční strany - nacionalistické levicové Sebeurčení s 25,6 procenty a středopravicový Demokratický svaz Kosova (LDK) s 24,9 procenty hlasů. Srbskou kandidátku volilo 6,6 procent voličů a umístila se na pátém místě. Základem příští vlády bude zřejmě koalice hnutí Sebeurčení a LDK.

ČTK
Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

Prostitutka láká zákazníky za výlohou vykřičeného domu v Dubí u Teplic (2005) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Prof. Vladimír Tesař, zakladatel a přednosta Kliniky nefrologie 1. Lékařské... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Špičkový výrobek i po letech funguje. Kvůli hloupé chybě je však k ničemu

Vypadá i funguje jako nová. Jen z ní kvůli několika nesmyslům ani nezískám... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Snoubení spotřební elektroniky a počítačů provázely porodní bolesti, které jsou z dnešního pohledu absurdní a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!