31. května 2019 16:56 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Kosovský prezident pohrozil referendem o sjednocení s Albánií. EU podle něj otálí s integrací Kosova

Kosovský prezident Hashim Thaçi. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kosovský prezident Hashim Thaçi. | foto: Reuters

Priština Kosovský prezident Hashim Thaçi pohrozil Evropské unii, že pokud bude pokračovat v izolaci jeho země, zváží možnost referenda o sjednocení s Albánií. Informovala o tom v pátek kosovská i srbská média.

Prohlášení přichází v době zvýšeného kosovsko-srbského napětí způsobeného úterní razií kosovské policie na severu země. Albánie na plán kosovského prezidenta zatím nereagovala.

Thaçi v rozhovoru v televizi Dukagjini řekl, že otálení EU s integrací Kosova ukazuje, že nadešel čas vážně přemýšlet o institucionálních krocích vedoucích k národnímu sjednocení Albánců.

„Toho můžeme dosáhnout rezolucemi v parlamentech našich zemí nebo referendem v Kosovu a v Albánii,“ uvedl kosovský prezident. Sjednocení se podle něj bude týkat i tří okresů v Srbsku obývaných albánskou menšinou.

Z 28 členských zemí EU jich pět neuznává nezávislost Kosova. Kvůli nesplněným podmínkám osmadvacítka dlouhodobě odmítá vyjít vstříc požadavku Prištiny na zrušení vízové povinnosti, kterou má Kosovo jako poslední z balkánských zemí. Kvůli nevyřešenému konfliktu se Srbskem, ale například i kvůli všudypřítomné korupci, je Kosovo stále teprve na začátku svého úsilí o integraci do unie.

Thaçi už ve čtvrtek uvedl, že za žádnou cenu nepřipustí naplnění části smlouvy o normalizaci vztahů se Srbskem, kterou přitom coby tehdejší premiér v roce 2013 podepsal.

Srbský prezident Aleksandar Vučić dnes v reakci na Thaçiho slova o případném sjednocení Albánců vyjádřil přesvědčení, že se „věci budou ubírat tímto směrem“. Podle něj na to bude Srbsko adekvátně a tvrdě reagovat. Zároveň uvedl, že je „naprosto šokován“ tím, že v Bruselu dosud nikdo nereagoval na slova Thaçiho o nedodržení podepsané dohody, která předpokládá vytvoření poloautonomního regionu na severu Kosova.

„Pokud pro (kosovské) Albánce neplatí, nevím, s kým si (EU) myslí, že povede rozhovory,“ dodal.

Vláda Albánie se k Thaçiho plánu na sjednocení do jednoho státu zatím nevyjádřila. S ohledem na to, že EU tuto variantu odmítá jako nebezpečnou pro regionální stabilitu, zastává Tirana umírněnější pozici, byť obyvatelstvo integraci všech Albánců z většiny podporuje. I premiér Edi Rama v minulosti prohlásil, že sjednocení by mělo být konečným cílem. Albánští představitelé však oficiálně doufají spíše v brzkou integraci své země do evropského bloku - ve středu Evropská komise doporučila zahájit s Tiranou přístupové rozhovory.

Albánii to na druhou stranu nebrání postupovat drobnými kroky směrem ke sjednocování s Kosovem. Obě země se už dohodly na vytvoření zóny pro volný pohyb osob a zboží či na zrušení vzájemných roamingových poplatků.

ČTK
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Kdo létá, ničí planetu. Greta probouzí výčitky v mladé generaci

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Letadla vyšla z módy, zatěžují prý klima. Když měla mladá aktivistka Greta Thunberg mluvit v OSN, do Ameriky radši...