Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Kosovští lékaři prodávali orgány. Odebírali je chudým Moldavcům

Svět

  19:10
PRIŠTINA/PRAHA - Sedmičlenná skupina obchodovala hlavně s ledvinami. Odebírala je chudým lidem z Moldavska či Ruska.
Ilustrační foto

Ilustrační foto foto: Shutterstock

Na začátku bylo v roce 2008 tvrzení tureckého občana, že prodal svou ledvinu nějakému Izraelci. Ihned se rozběhlo vyšetřování a kosovská policie a lidé z mise OSN (UNMIK) zjistili, že nešlo o jednorázovou akci, ale celé zločinecké spolčení.

A jejich pátrání bylo úspěšné. Na sedmičlennou skupinu osob, která se na ilegálním obchodování s lidskými orgány podílela, byla nyní podána obžaloba u prištinského soudu. Země jako Kosovo a sousední Albánie bývají v souvislosti s obchodem s orgány zmiňovány často. Již během války v roce 1999 se mluvilo o tom, že Kosovská osvobozenecká armáda zabíjí Srby a jejich orgány prodává na černém trhu.

ZLOČINY UCK?

Již před pár lety se objevily informace, že Kosovská osvobozenecká armáda (UCK) údajně zabíjí Srby a poté obchoduje s jejich orgány. Tuto spekulaci podpořila i bývalá hlavní žalobkyně haagského tribunálu Carla del Ponteová, když v roce 2008 o pašování orgánů napsala ve své knize Lov: Já a váleční zločinci. Konkrétně jí prý bylo řečeno, že v červnu 1999 bylo 100 až 300 lidí převezeno v nákladních vozech do severní Albánie. Šlo prý především o srbské civilisty, kterým lékaři v areálu u města Burrel odebrali vnitřní orgány.



Loni dokonce srbský prokurátor Vladimir Vukčevič prohlásil, že oběťmi se tehdy kromě srbských civilistů stalo i několik Rusů a také tři Češi. V médiích se pak objevily spekulace, že mohlo jít o tři studenty, kteří se v roce 2001 ztratili v Albánii. Kosovská policie to ale rezolutně odmítla.

Do nynějšího případu byli také zapojeni Kosované, nicméně oběťmi byl někdo zcela jiný. Podle obžalovacího spisu prý sedmičlenná skupina lákala do Prištiny za úplatu cizí občany s cílem "odebrat jim některé orgány a transplantovat je jiným osobám". Jak uvedl prokurátor Evropské unie Jonathan Ratel, kterého citovala britská BBC, do Kosova bylo takto "nalákáno" během roku 2008 asi 20 cizích státních příslušníků.

Oběti byly získávány v jiných zemích a převezeny na letiště v Prištině pod záminkou, že pokud si nechají odebrat ledvinu, dostanou za ni až 14 500 eur (asi 360 tisíc korun). Příjemci ledvin za ně naproti tomu platili mezi 80 a 100 tisíci eur (až 2,5 milionu korun). Podle obžaloby, do které měla možnost nahlédnout agentura AP, pocházely oběti z Moldavska, Kazachstánu, Ruska a Turecka a vesměs žily "v krajní chudobě a naléhavé finanční tísni".

Ve spise se však nic neuvádí o tom, zda některá z obětí vůbec nějaké peníze obdržela. Stále ještě probíhají jejich výslechy. Na kolik si zločinci mohli přijít peněz, je tedy také nejasné. Pět podezřelých jsou kosovští Albánci, mezi nimi i dva lékaři a jeden vysoký představitel ministerstva zdravotnictví. Zbývající dva členové skupiny jsou ze zahraničí - turecký chirurg Jusuf Sonmez a Izraelec Moše Harel. Po obou dvou již pátrá Interpol.

Vůdcem skupiny byl Lufti Dervishi z Kosova. V roce 2006 přijel na lékařskou konferenci v Istanbulu a sháněl někoho, kdo umí transplantovat orgány. Ozval se mu po půl roce Sonmez a podařilo se mu "rekrutovat" i Harela. Odnímání orgánů bylo prováděno na soukromé klinice Medicus v Prištině.