Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Kosovští Srbové mají strach. V Goraždevci, dějišti vražd, se znovu střílí

Vraždy

  17:46
V kosovském Goraždevci, srbské enklávě obklopené albánskou většinou, stříleli neznámí útočníci v noci na pondělí na domy tamních Srbů. Zdemolovali rovněž památník obětem leteckých úderů NATO. Obyvatelé Goraždevce, dějiště 12 let staré a dosud nepotrestané vraždy srbských dětí, se nyní bojí o své bezpečí.

Terčem útočníků se stal i památník obětem bombardování NATO. foto: TwitterReprofoto

V noci na pondělí, nedlouho před třetí ranní, poničily zatím neznámé osoby pomník srbským obětem leteckých úderů NATO v centru Goraždevce. Útočníci také vypálili pět výstřelů na dům místního Srba Saši Petroviće a stříleli i před dalšími příbytky goraždevackých Srbů, informovala stanice b92.

Incident potvrdil také kosovský ministr Dalibor Jevtić. Pro agenturu Tanjug upřesnil, že útočníci v centru obce navíc zapálili jedno auto a oheň se pokusili založit i u památníku. Naštěstí nebyl nikdo zraněn, konstatoval ministr.

Po ozbrojených pachatelích policie nyní pátrá. Ačkoli je zatím nedopadla, Marko Đurić, hlava Úřadu pro Kosovo a Metohiji při srbské vládě, už útok nazval „křišťálovou nocí a teroristickým útokem albánských extremistů na Srby a jejich majetek“, citovala Đuriće stanice RTV.

Zároveň však vyzval „všechny Srby v Kosovu a Metohiji, aby zachovali klid a nereagovali na provokace“ a dodal, že je pevně přesvědčen, že naprostá většina Albánců návrat ozbrojeného násilí odmítá. (Srbsko nezávislé Kosovo neuznává, jeho ústava toho území definuje jako Autonomní oblast Kosova a Metohije - pozn. red.)

Goraždevac (albánsky Gorazhdec) je největší srbská obec v Kosovu. Dnes jej obývá přibližně tisíc Srbů, kteří ve svém domově zůstali navzdory krvavé válce na konci 90. let. V roce 2003 se stalo dějištěm ozbrojeného útoku na šest srbských dětí, které se koupaly v tamní řece Bistrici. Dosud nepotrestaní útočníci usmrtili třináctiletou Panteliji Dakićovou a devatenáctiletého Ivana Jovoviće, další čtyři nezletilí byli zraněni. Vraždy se odehrály na pozadí návratu asi 200 srbských válečných uprchlíků.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Srbové v Goraždevci jsou po pondělním útoku vystrašení, popsal Tanjugu tamní novinář Milić Petrović. „Bojí se o svou bezpečnost. Letos jde už o druhý podobný útok - střílení na domy, památník a auta pozdě v noci,“ podotkl.

Saša Petrović, na jehož dům pachatelé stříleli, byl v okamžiku útoku doma s manželkou a sedmiletou dcerou. „Pro mě je to práce extremistů, kteří chtějí vyvolávat chaos. S našimi sousedy Albánci máme velmi dobré vztahy a neexistuje mezi námi žádný konflikt, který by to vysvětlil,“ uvedl.

REPORTÁŽ Z KOSOVA:

Kritizoval však úřady, jež podle jeho slov nejsou nebezpečným incidentům schopny zabránit. „Posledních několik měsíců je oblast Kliny a Peće nonstop terčem extremistických skupin a lidí, a přitom vidíte soudy a policii, které svou práci dělají laxně a nezodpovědně. Pak se cítíte bezmocní, protože nemáte, kam se obrátit,“ postekl si.

Kosovská prezidentka Atifete Jahjagaová v úterý incident v Goraždevci odsoudila a prohlásila, že bezpečnostní složky státu dělají vše pro potrestání pachatelů.

Autor: