Neděle 12. července 2020svátek má Bořek 9 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Kostarika slaví první den, kdy jsou možné svatby homosexuálů

Svatba (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Svatba (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

San José Speciálním vysíláním v kostarické státní televizi či projevem prezidenta Carlose Alvarada si v Kostarice připomněli, že v úterý je první den, kdy mohou být v této středoamerické zemi uzavírány sňatky osob stejného pohlaví. Původně se chystaly velké oslavy i velkolepé svatby, kvůli pandemii covidu-19 ale budou oslavy více méně virtuální. Živě přenášena přes internet byla už krátce po půlnoci místního času i první svatba dvou žen v Kostarice, na níž měla oddávající roušku.

„Před pandemií jsme plánovali velkou slavnost na celonárodní úrovni,“ řekla agentuře AFP Gia Mirandaová, šéfka kampaně za rovná práva homosexuálů. Místo toho se ale oslava koná na sociálních sítích, ač Kostarika patří k hrstce zemí Latinské Ameriky, které pandemii covidu-19 zvládají relativně dobře.

V Kostarice se od března potvrdil jen necelý tisíc případů nákazy koronavirem a deset nakažených zemřelo. Podle expertů koronavirus země zvládla lépe díky kvalitnímu zdravotnickému systému i včasným opatřením proti pandemii, omezení už tento měsíc začala země postupně uvolňovat.

Mirandaová uvedla, že legislativní změna stran sňatků ještě neznamená změnu myšlení ve společnosti této pětimilionové konzervativní země. „Je to ale ohromný pokrok a nádherný milník v historii Kostariky,“ dodala.

Sňatky osob stejného pohlaví jsou od úterý v Kostarice možné díky verdiktu nejvyššího soudu ze srpna 2018, který rozhodl, že zakazovat homosexuální sňatky je neústavní, a dal parlamentu lhůtu, aby přijal zákon, který by tyto sňatky umožnil. Soud rovněž uvedl, že po vypršení lhůty budou sňatky možné automaticky, což se také stalo, protože poslanci příslušný zákon dosud nepřijali.

K verdiktu kostarického nejvyššího soudu pomohlo i rozhodnutí Meziamerického soudu pro lidská práva (CIDH), podle něhož musí signatáři americké konvence o lidských právech zaručit stejná práva všem, tedy umožnit i sňatky homosexuálů. Americkou konvenci o lidských právech podepsalo přes 20 zemí Latinské Ameriky, z nichž ale jen málo sňatky osob stejného pohlaví umožňuje.

Jak v úterý uvedl server BBC Mundo, z Latinské Ameriky mají pouze Argentina, Brazílie, Kolumbie a Uruguay zákony umožňují sňatky osob stejného pohlaví. Povolují je také některé státy Mexika a Chile a Ekvádor uznávají registrované partnerství.

Ve světě jsou sňatky osob téhož pohlaví podle BBC ze zákona možné jen asi ve třech desítkách zemí, z toho nejvíce států (17) je z Evropy; Česká republika mezi nimi není, umožňuje ale registrovaná partnerství.

Téměř sedm desítek zemí světa svazky osob stejného pohlaví trestně postihuje, uvedl v úterý server BBC Mundo s odkazem na loňskou zprávu mezinárodní asociace osob s menšinovou sexuální orientací (ILGA).

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...