5. listopadu 2017 2:00, aktualizováno  15:07 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Nacionalista Kotleba krajské volby prohrál, vládní Směr ve většině krajů ztratil

Marian Kotleba na ceremoniálu k 87. výročí smrti generála Štefánika (archivní... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Marian Kotleba na ceremoniálu k 87. výročí smrti generála Štefánika (archivní... | foto: Reuters

BRATISLAVA Jasnou porážkou vůdce slovenské ultrapravice Mariana Kotleby a překvapivým neúspěchem kandidátů podporovaných vládní sociální demokracií (Směr-SD) premiéra Roberta Fica skončily sobotní krajské volby na Slovensku. Kotleba, který obhajoval post předsedy Banskobystrického kraje, výrazně zaostal za svým soupeřem Jánem Lunterem, k jehož podpoře se spojily koaliční i opoziční strany.

Kandidáti pravicové koalice uspěli v pěti krajích, Směr se svými vládním spojenci bude mít hejtmany jen ve dvou. Definitivní výsledky hlasování dnes odpoledne potvrdila státní volební komise.

Kotleba získal v Banskobystrickém kraji 23,2 procenta hlasů, zatímco Lunterovi dalo hlas přes 48 procent voličů. Volební účast v kraji přesáhla 40 procent, a byla tak nejvyšší ze všech regionů. Celostátní účast voličů dosáhla nového maxima téměř 30 procent, v roce 2013 hlasoval jen každý pátý oprávněný volič.

Přímé volby hejtmanů, takzvaných županů, a členů krajských zastupitelstev byly poprvé jednokolové. Zvolení hejtmani a poslanci krajské samosprávy zůstanou v úřadu mimořádně pět let místo obvyklých čtyř. Tento krok umožní spojit v roce 2022 krajské volby s volbami primátorů měst, starostů vesnic a poslanců místní samosprávy.

Ján Lunter

Ján Lunter

Kandidáti pravicové koalice získali hejtmanské křeslo v Trnavě, Žilině, Bratislavě, Prešově a Košicích, což je zatím největší úspěch spojené opozice v krajských volbách. Sociální demokraté a jejich vládní spojenci budou mít župany jen v Trenčíně a Nitře. Dosud levice kontrolovala šest krajů. V sobotních volbách ztratila Prešov i Košice, v Bratislavě prohrál favorizovaný Milan Ftáčnik podporovaný sociálními demokraty souboj s Jurajem Drobou z nejsilnější opoziční strany Svoboda a solidarita (SaS).

Vůbec poprvé uspěla ve volbách hejtmanů žena; poslankyně opozičního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) Erika Jurinová vyhrála v Žilinském kraji, kde přesvědčivě porazila úřadujícího předsedu kraje a místopředsedu Směru-SD Juraje Blanára.

Ve volbách poslanců krajských zastupitelstev se dařilo hlavně nezávislým kandidátům před zástupci pravicové koalice. Až na třetím místě skončili kandidáti koalice okolo Směru-SD. Pohořela Kotlebova strana LSNS, která získala pouze dvě křesla z celkového počtu 416 poslaneckých míst v zastupitelstvech samosprávných krajů.

Černý den pro Směr

Výsledky krajských voleb potvrdily klesající podporu Směru-SD. Ficova strana je sice dlouhodobě nejsilnější politickou stranou v zemi, výrazně ale ztratila už v loňských parlamentních volbách. Fico zase v roce 2014 prohrál rozhodující kolo přímé volby hlavy státu s nynějším prezidentem Andrejem Kiskou. Stávající vládní koalice Směru-SD, Slovenské národní strany (SNS) a strany Most-Híd by podle dřívějších průzkumů již nesložila vládu s většinovou podporou ve sněmovně.

Místopředseda Směru-SD a vicepremiér Peter Pellegrini v diskusní relaci televize TA3 přiznal, že strana ztrácí ze své dřívější dominance. „U některých krajů jsem i já osobně zklamán. Pevně věřím, že nám to dá impulz a více energie, abychom přehodnotili situaci a abychom se podívali, jakým způsobem udělat změny, ať již personální nebo ve stylu politiky,“ řekl Pellegrini.

Zástupci pravicové opozice neskrývali z výsledků krajských voleb nadšení. Média i politologové výsledky označili za překvapení zejména v souvislosti s úspěchem pravicové koalice.

„Župní volby se staly přesvědčivou demonstrací odporu angažovaných občanů vůči populismu, korupci a extremismu. Nespokojenost s vládou stran Směr-SD, SNS a Most-Híd zesílila. Stejně jako poznání, že strana Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko nemá pro Slovensko žádný reálný a zároveň pozitivní program,“ uvedla SaS.

Předseda mimoparlamentního Křesťanskodemokratického hnutí (KDH) Alojz Hlina prohlásil, že „čtvrtý listopad je dnem, kdy na Slovensku Směr skončil“. Šéf opozičního hnutí OLaNO Igor Matovič hodnotil volební překvapení slovy „Začala revoluce, padla první kostka domina“.

Samosprávné kraje na Slovensku letos rozhodují o využití celkem 1,25 miliardy eur (32 miliard korun). Krajská samospráva má na starosti například střední školy, menší nemocnice, muzea a divadla. Spravuje také regionální silnice a uděluje povolení pro regionální autobusovou dopravu.

Slovenská média: Krajské volby skončily propadákem Ficovy strany

Jako katastrofu pro vládní sociální demokraty (Směr-SD) premiéra Roberta Fica, úspěch pravicové koalice a porážku šéfa krajně pravicové strany Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS) Mariana Kotleby, komentují slovenská média výsledky sobotních krajských voleb na Slovensku. 

Kandidáti široké pravicové koalice obsadí posty hejtmanů v pěti z osmi samosprávných krajích, nejsilnější vládní strana Směr-SD se svými koaličními spojenci bude mít hejtmany jen ve dvou krajích, takzvaných župách. Výsledky ocenili zástupci opozice.

Bývalý župan Banskobystrického kraje a předseda Ľudové strany Naše Slovensko...

Bývalý župan Banskobystrického kraje a předseda Ľudové strany Naše Slovensko Marian Kotleba přišel k volbám 4. listopadu v Banské Bystrici.

„Župní politická mapa se zásadně mění a ačkoliv se porážka Mariana Kotleby v Banské Bystrici sice opatrně, ale přece jen očekávala, hlasování potvrdilo trend ztrácení pozic Směru,“ napsal list Sme. Dodal, že výsledky odrážejí i sílící nevoli s politikou Směru-SD a že Ficova strana ztratila svou nadvládu „Ukazuje, že když veřejnost chce, je schopna porazit fašisty. Cenou za to je, že z politiky se prakticky vytratil souboj idejí a řešení,“ uvedl list.

„Měly to být volby o Kotlebovi a fašistech. Spíš se ale zdá, že to byla rozlučka se Směrem, jak jsme ho znali posledních deset let,“ napsal list Denník N, podle kterého musí premiér a předseda Směru-SD Fico udělat vážný restart.

List Pravda napsal, že důvod si stěžovat mohou mít snad jen ve vládním Směru-SD, který ve volbách přišel o křesla čtyř hejtmanů. „Takový výsledek strany, která ještě minulý týden dominovala regionální politice na Slovensku, je jednoznačným neúspěchem,“ uvedl deník a dodal, že pád Směru-SD v krajských volbách je příznakem vážné krize.

List Hospodárske noviny napsal, že župní volby skončily jednoznačným vítězstvím opozice a že Směr-SD utrpěl krutou porážku. Právě neúspěch Ficovy strany označil list za největší překvapení krajských voleb.

Slovenský prezident Andrej Kiska ocenil, že v krajských volbách pohořel Kotleba a až na dvě výjimky i kandidáti Kotlebovy strany LSNS na krajské poslance.

„Jsem velmi rád, že extremisté dostali v sobotu výprask. Stovky jejich kandidátů ve všech krajích jsme porazili naší nejsilnější zbraní - svobodným hlasováním v demokratických volbách,“ napsal Kiska na sociální síti. Podle Kisky, který v minulosti označil Kotlebu i kvůli jeho sympatiím k válečnému slovenskému státu za fašistu, to ovšem neznamená úplné potlačení fašistického zla na Slovensku, byť jde o důležitý krok.

Výsledky podle očekávání uvítala opozice. „Je vidět, že lidé si přejí změnu a vláda oligarchů a neschopných politiků se začíná hroutit. Zdá se, že dnes se nám podařilo porazit stranu Směr v regionech a já věřím, že se nám to za dva roky podaří i v parlamentních volbách,“ řekla poslankyně parlamentu Veronika Remišová. Ta je i jednou z hlavních tváří opozičního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti, jehož dva poslanci byli v rámci pravicové koalice zvoleni hejtmany.

ČTK