20. června 2018 20:38 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Koupil si semena skočce a vyrobil ricin. Tunisan v Německu plánoval biologický útok

Policisté ze speciální jednotky na místě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policisté ze speciální jednotky na místě. | foto: Reuters

Německé úřady jsou přesvědčeny o tom, že Tunisan, u něhož se před týdnem našel ricin, skutečně chystal bombový útok s touto vysoce jedovatou látkou. Jde o první takový případ v Německu.

„Byla tam už docela konkrétní příprava na takový čin,“ řekl rozhlasové stanici RBB-Inforadio šéf Spolkového kriminálního úřadu (BKA) Holger Münch, který v této souvislosti hovoří o biologické bombě. „Existují k tomu na internetu příslušné návody, jak něco takového udělat, také od islamistických organizací. Podle nich tato osoba také postupovala,“ uvedl dále.

Kde přesně chtěl Tunisan zaútočit, zatím vyšetřovatelé nevědí. Zkoumají také, jestli měl nějaké komplice.

Německé tajné služby Sífovi Alláhovi H. přišly na stopu díky tipu ze zahraničí. Muž si na internetu objednal podezřelé chemikálie, které se dají využít pro přípravu bomby, a také tisíce semen rostliny, z níž se dá získat ricin. Nejnovější zprávy německých médií hovoří o tom, že se u něj našlo 3150 semen rostliny. Dříve se psalo o tisícovce. Ricinu, který může být smrtelný už ve velmi malých dávkách, zajistila policie 84,3 miligramu.

Tunisana, který jed vyráběl v Kolíně nad Rýnem v bytě, v němž žila i jeho žena a děti, zadržela policie 12. června. Nyní je ve vazbě.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz