Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Kouření omezí i Skotové

Svět

  9:01
EDINBURGH - Ve Skotsku každoročně umírá 13 tisíc kuřáků a dva tisíce obětí pasivního kouření. Skotský parlament proto odsouhlasil radikální opatření, které kuřáky vyžene z barů a restaurací.
Restaurace - ilustrační foto.

Restaurace. foto: ČTK

Politici i někteří odborníci věří, že zákaz kouření v uzavřených veřejných prostorách přiměje řadu lidí závislých na cigaretě přestat s jejich zlozvykem. Protikuřácký zákon začal platit včera ráno.

Ze soboty na neděli se v mnoha skotských klubech konaly oficiální rozlučky s cigaretovým dýmem. Provozovatelé většiny podniků se netajili tím, že se obávají odlivu zákazníků. Zákaz se samozřejmě nelíbí ani tabákové lobby.

„Fanatičtí odpůrci kouření využijí zákon k tomu, aby vytlačili kuřáky na samý okraj společnosti,“ stěžuje si Neil Rafferty z lobbistické skupiny Forest. Kritici zákona dále tvrdí, že zákaz povede k uzavření zhruba 140 restaurací, což bude znamenat ztrátu 2500 pracovních míst.

Dva tisíce za jednu cigaretu
Podle průzkumů veřejného mínění souhlasí se zákonem přes 60 procent Skotů, ale pouze čtvrtina všech tamních kuřáků. Anketa BBC ukázala, že plných 21 procent kuřáků hodlá zákaz ignorovat.

To se jim ale nevyplatí, a to doslova: ten, koho policie nachytá v uzavřeném veřejném prostoru s cigaretou, musí na místě uhradit pokutu ve výši 50 liber (2200 korun).

Sankce postihnou i provozovatele, kteří ve svém podniku přimhouří nad kuřáky oko - zaplatí 200 liber. Stejná pokuta se vztahuje i na nevyvěšení nápisů, které upozorňují na zákaz kouření. Pokud provozovatel odmítne sankci zaplatit, může se pokuta vyšplhat až na 2500 liber.

„Ve Skotsku je větší výskyt srdečních chorob a rakoviny než ve většině evropských států. Je na čase tento stav zvrátit, a přispět tak k blahu našich budoucích generací,“ prohlásil Jack McConnell, předseda skotské vlády.

„Tento zákon vstoupí do historie, protože zachrání tisíce životů. Řada kuřáků chce s cigaretami skoncovat. Teď mají skvělou příležitost,“ soudí lékař Alex Markham, odborník na rakovinu.

Zda se politikům opravdu podaří kouření vymýtit, je zatím ve hvězdách. Zatím se spíš zdá, že kuřáci se se svým zlozvykem přestěhují na vzduch. Už tři stovky restaurací a a barů totiž podaly na stavební úřady žádosti, ve kterých požadují povolení k zbudování venkovních přístřešků a zahrádek. Tam se bude smět kouřit podle libosti.

Skotové kouří více než obyvatelé ostatních částí Británie. Zákazy kouření ovšem v budoucnu plánují i Anglie, Severní Irsko a Wales. Dolní sněmovna britského parlamentu schválila v únoru příslušný zákon pro Anglii, který platí i pro bary, restaurace a dokonce i soukromé kluby.

Norma, která ještě musí projít Sněmovnou lordů, by měla být účinná od poloviny roku 2007. V Severním Irsku vytáhnou do boje proti kuřákům v dubnu příštího roku. Wales zatím nestanovil konkrétní datum.

Z evropských zemí zakázalo kouření na veřejných prostranstvích jako první Irsko, a to v roce 2004. O rok později následovaly jeho příkladu Norsko, Itálie, Malta, Švédsko a Španělsko.

V české poslanecké sněmovně neuspěla na začátku února nová a přísnější verze protikuřáckého zákona, která navrhovala mimo jiné i zákaz kouření v restauracích. Současná právní úprava, která platí od 1. ledna, v praxi naráží na nejednotný výklad některých paragrafů.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...