Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Svět

Španělský rapper jde do vězení kvůli kritice monarchie. Podporuje ho i česká europoslankyně

Španělský rapper Pablo Hasél foto: Reuters

Madrid - Umělecká licence? Jen do určité míry. Že si ani v písních nemůže říkat, co chce, poznal španělský rapper Pablo Hasél. Za urážky královské rodiny a podporu extrémistických hnutí byl odsouzen k odnětí svobody. Před nástupem do vězení se ukryl na půdě vysoké školy. Případ vyvolává kontroverzi, podporu umělci vyjadřují i známé osobnosti.
  16:30

V roce 2018 byl Pablo Rivadulla, známý pod uměleckým jménem Pavlo Hasél, odsouzen ke dvěma letům vězení a pokutě téměř třiceti tisíc eur. Španělský nejvyšší soud popsal jeho texty jako „vyjádření nenávisti a útok na královskou rodinu“.

Bývalý španělský král Juan Carlos byl v Hasélových textech „opilý tyran“ a „mafiánský kápo“. Státní policii nazýval rapper vrahy a Národní gardu obvinil z mučení a vraždění imigrantů.

Policejní zásah proti skupině aktivistů v čele s rapperem Pablo Háselem na...
Policejní zásah proti skupině aktivistů v čele s rapperem Pablo Háselem na...

Délka trestu mu byla později zkrácena na devět měsíců. Do vězení měl nastoupit na konci ledna. V pondělí se ale zabarikádoval v budově univerzity ve městě Lleida. Zároveň prohlásil, že chce situaci policii co nejvíce zkomplikovat – a zdůraznil, jak ohromně vážný útok na svobodu se tu podle něj odehrává.

Nakažených ve Španělsku přibývá, mohou za to slevy a nákupy. Konají se i násilné demonstrace, říká Češka

„Budou se sem muset dostat, jestli mě chtějí zavřít,“ psal kontroverzní umělec na sociální síť Twitter, kde ho sleduje více než 127 tisíc followerů. Sám nebyl ani na místě, společnost mu dělaly desítky podporovatelů.

Pozoruhodná akce trvala ale pouhý den – během úterka totiž katalánské policejní jednotky do budovy vstoupily a rappera zadržely. V tu dobu už podle webu The Guardian budovu okupovalo 50 Hasélových fanoušků.

„Ať žije vzpoura,“ halekal odsouzený rapper, když ho z jeho úkrytu policie vyváděla. „Nikdy nepřestaneme! Nikdy nás neporazí, ani přes všechny tyhle represe,“ vykřikoval španělský umělec na cestě do policejního vozu.

Hasélův případ ve Španělsku vyvolal celospolečenskou debatu o tom, jaká je hranice svobody slova a zda je zpěvák zločincem, nebo obětí. Má na své straně i významné zastánce. Otevřený dopis, kde mu vyjadřují solidaritu a volají po legislativní úpravě, podepsalo více než 200 známých Španělů z kulturní oblasti. Mezi nimi třeba režisér Pedro Almodóvar nebo Oscarem oceněný herec Javier Bardem. 

Ke kauze se vyjadřují i politici. Podporu Hasélovi vyjádřila na sociálních sítích například česká europoslankyně za KSČM Kateřina Konečná.

Autor: