Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Král je mrtev, ať žije chaos. Stín Saúdské Arábie halí Blízký východ

Svět

  6:00
Páteční smrt saúdskoarabského monarchy Abdalláha a očekávaný rozpad sousedního Jemenu ohrožují kýžený mír na neklidném Blízkém východě více, než může být na první pohled patrné, soudí ve své analýze pro Lidovky.cz orientalista Ondřej Beránek.

Saúdskoarabský monarcha, král Salmán. foto: Reuters

Když se zdá, že už nemůže být hůř, umí Blízký východ vždy překvapit. Ze čtvrtka na pátek se na Arabském poloostrově staly dvě věci, které spolu zdánlivě nesouvisí. V Jemenu odstoupila celá vláda včetně prezidenta Hádího a v Saúdské Arábii zemřel ve věku 90 let král Abdalláh.

VÍCE ZDE:

S Abdalláhovou smrtí se okamžitě vynořily obligátní hlasy o tom, že království bude čelit problémům a že jsme možná svědky jeho blížícího se rozpadu. Byť se podobné prognózy objevují už nejméně půl století, je pravda, že regionální politika už dlouho nebyla tak zapeklitá.

Na trůn nastoupil Abdalláhův nevlastní bratr Salmán. I po něm je, zdá se, nástupnictví jasné – korunním princem se stal nejmladší syn zakladatele moderní Saúdské Arábie, Ibn Saúda, princ Muqrin (nar. 1943). Dosud se na saúdském trůnu střídali právě synové Ibn Saúda. Už několik let se spekuluje o tom, jak proběhne předání moci o generaci níže. Na tuto hádanku máme nyní odpověď: druhým korunním princem byl jmenován Muhammad ibn Nájif, Salmánův synovec.

Pohřeb krále Abdalláha ve Velké mešitě v Rijádu.
Pohřeb zesnulého Abdalláha v Rijádu. Zahalené monarchovo tělo spočívá na...
Modlitba za zesnulého monarchu.
Král Abdalláh (uprostřed) dohlíží na slavnostní tanec (archivní snímek z února...

Křehké zdraví monarchy

Salmána nyní čeká dosti spletitá cesta. Asi největší komplikace se pojí s jeho zdravím. Mnohé indicie naznačují, že 79letý monarcha trpí demencí a dalšími zdravotními potížemi. V královské rodině má ovšem velmi silné postavení a nečelí žádné vnitřní opozici.

Zkušenosti Salmán sbíral během své téměř půlstoletí trvající vlády nad provincií Rijád. Byl to také on, kdo často řešil rodinné půtky a usmiřoval liberální křídla s těmi konzervativnějšími. Neřešil ale pouze domácí politiku. V 80. letech právě on dohlížel na financování mudžáhidů v Afghánistánu a později bosenských muslimů ve válce se Srbskem.

PSALI JSME:

Není to žádná smečka neorganizovaných teroristů,“ varoval Ondřej Beránek v loňském červnu před ofenzivou radikálního hnutí Islámský stát, tehdy ještě známém pod akronymem ISIS, resp. ISIL. „Řídí jej velící kádry, které prošly válkami v Afghánistánu i samotném Iráku, takže mají značné vojenské zkušenosti, vědí, jak formovat bojové oddíly,“ popsal Beránek pro Lidovky.cz krátce po dobytí iráckého Mosulu. (Celý rozhovor čtěte zde: Džihádisté se blíží svému snu o islámském státě, říká arabista)

Je velmi pravděpodobné, že Salmán bude pokračovat v kurzu, který sledovali už jeho předchůdci: rezervované partnerství s USA, potlačování íránských ambicí v oblasti všemi možnými prostředky i za cenu prohlubujícího se sektářského násilí a velmi zdrženlivé prosazování tolik potřebných reforem.

Obavy z budoucnosti

Klidné panování nevěstí ani klesající ceny ropy a rostoucí násilí islamistických radikálů, jak směrem na sever v neklidné Sýrii a Iráku, tak za jižní hranicí království, tedy v Jemenu.

Právě jižní soused se pro nového krále stane první zkouškou ohněm. K moci se dostávají, snad s pomocí Íránu, na severu Jemenu sídlící šíitští Húthiové (více čtěte ZDE). Právě oni svým obsazením hlavního města přivedli jemenský režim k rezignaci. Húthiové touží zemi rozdělit a znovu se ujmout vlády nad severem, kterou ztratili po roce 1962. Ohlášení samostatnosti jižního Jemenu je tak podle všeho otázkou dnů, ne-li hodin.

K TÉMATU:

O své místo pod sluncem na jemenské scéně bojuje i pobočka al-Káidy, ta, která se před pár dny přihlásila k zodpovědnosti za pařížský masakr. Rozpad Jemenu bude znamenat silné vychýlení rovnováhy sil na Arabském poloostrově. Země se může vydat ve stopách Iráku a rozpadnout se do tří enkláv: šíitské, sunnitské a třetí, jíž budou fakticky vládnout radikální islamisté, ochotní a schopní útočit po celém světě.

Rýsuje se tak konflikt, který do sebe může vtáhnout spolu se Saúdskou Arábií a Íránem i USA. Jisté je tak jediné, ani rok 2015 do oblasti Blízkého východu kýžené uklidnění nepřinese. Naopak, situaci budou mít i nadále v rukou ozbrojení bojovníci, nahlodávající uspořádání arabských společností a politik.

ONDŘEJ BERÁNEK

Ondřej Beránek je arabista a islamolog, od roku 2013 vede Orientální ústav Akademie věd ČR. Mezi oblasti jeho vědeckého zájmu patří moderní a soudobé dějiny Blízkého východu, obzvlášť historie Saúdské Arábie či politický islám, zabývá se rovněž ideologií saláfismu či dopadem událostí tzv. arabského jara na blízkovýchodní region.  

Autor:

Střední škola a Mateřská škola Aloyse Klara
Kuchaře/Kuchařku pro střední školu

Střední škola a Mateřská škola Aloyse Klara
Praha
nabízený plat: 20 000 - 29 000 Kč