Středa 27. září 2023, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Královna Alžběta představila priority vlády, Británie chce bojovat s dopady pandemie

Královna Alžběta dorazila do kaple sv. Jiří. foto: AP Photo

Londýn - Britská královna Alžběta II. dnes svým tradičním projevem zahájila nové zasedací období parlamentu a představila priority vlády na další rok. Premiér Boris Johnson a jeho kabinet se chtějí zaměřit zejména na oživení ekonomiky po propadu způsobeném pandemií covidu-19 a chtějí prosadit například reformu celoživotního vzdělávání, nový zákon o policii či změny v pravidlech pro udělování azylu. Celkem hodlá kabinet zákonodárcům předložit zhruba 25 návrhů zákonů.
  13:33

Pro pětadevadesátiletou panovnici bylo slavnostní zasedání ve Sněmovně lordů prvním velkým veřejným vystoupením od smrti jejího manžela, prince Philipa. Vévoda z Edinburghu zemřel 9. dubna.

Kvůli koronaviru se tentokrát ceremoniál odehrál s menší pompou než v předchozích letech. S ohledem na protiepidemická pravidla se projevu v sále zúčastnilo jen několik desítek lidí, ačkoli dříve bývalo pozvaných více než 600. Všichni museli dodržovat rozestupy, předložit negativní test na koronavirus a mít na obličeji roušku. Změnila se i některá pravidla protokolu: královna například do Westminsterského paláce nedorazila kočárem, jak bylo dosud obvyklé, ale autem.

Vedle královny v sále seděl následník trůnu, princ Charles, a jeho manželka, vévodkyně Camilla. Princ svou matku doprovázel i v předchozích letech, kdy se kvůli brexitu zahájení činnosti parlamentu odsouvalo na jiný než tradičně jarní termín. Projev si osobně vyslechl premiér Johnson, vůdce opozice Keir Starmer a vysocí představitelé obou komor parlamentu. Na galerii smělo sedět po 17 zástupcích Dolní sněmovny a Sněmovny lordů.

Královna Alžběta po pohřbu svého manžela.
Snímek z roku 2003 - zesnulý princ Philip a královna Alžběta II.

„Prioritou mojí vlády je zajistit zotavení země z pandemie... Abychom toho dosáhli, vylepší má vláda díky podpoře zaměstnanosti, podnikání a ekonomického růstu příležitosti ve všech částech Spojeného království a bude řešit dopady pandemie na sociální služby,“ uvedla královna v proslovu, který pro ni připravili členové kabinetu.

Britská vláda už před královniným projevem zdůraznila, že se letos chce zaměřit na normy, které přinesou změny potřebné po drtivém dopadu pandemie. Jednou z nich má být nový systém rekvalifikací a vzdělávání dospělých. Lidé bez ohledu na věk budou moci během celého života žádat o studentské půjčky v případě, že se rozhodnou studovat nebo absolvovat profesní výcvik. Kabinet plánuje rovněž zastropování cen pobytových sociálních služeb nebo změnu pravidel u voleb, kde se nejspíš budou muset voliči nově identifikovat průkazem s fotografií. Chce také zakázat takzvanou konverzní terapii, tedy snahu o změnu homosexuální orientace.

„Tyto nové zákony jsou raketovým palivem, které potřebujeme, abychom mohli tuto zemi pozvednout a zajistit pro všechny rovné příležitosti,“ uvedl už před projevem Johnson. „Krize nijak nezmenšila chuť vlády dosáhnout změny... dostali jsme historickou příležitost změnit věci k lepšímu,“ řekl dnes premiér v parlamentu.

Autor:
Témata: Zahraničí (LN)

Vyzkoušejte zdarma účinky mořského kolagenu na vlastní kůži!
Vyzkoušejte zdarma účinky mořského kolagenu na vlastní kůži!

Pleť bez vrásek, pevné nehty a vlasy plné života – to je snad sen všech žen. Mořský kolagen collalloc slibuje tyto výhody a mnoho dalších. Ale je...