Smuteční průvod s pozůstatky Alžběty II. na lafetě tažené koňmi vyrazil z Buckinghamského paláce do Westminsterského sálu, nejstarší části parlamentu, ve středu před půl třetí tamního času. Průvod trval zhruba 38 minut. Osm příslušníků granátnické gardy umístilo rakev na katafalk ve Westminsterském sále.
Od páté hodiny odpolední tamního času až do pondělního rána, kdy se uskuteční státní pohřeb, se veřejnost může přijít naposledy s královnou rozloučit. Tisíce lidí čekají ve frontě před londýnským parlamentem, aby zesnulé panovnici daly poslední sbohem. Očekává se, že rakev bude chtít vidět až 750 tisíc lidí. Na bezpečnost má v britské metropoli v příštích čtyřech dnech dohlížet až deset tisíc policistů.
Frontu, která se vine po jižním břehu Temže a je dlouhá už 4,5 kilometru, vedl 24letý skaut Enver Eng. Stanici BBC řekl, že pro něj byla „ohromná čest“ moci takovou úlohu pro královnu vykonat. Alžběta II. byla podle něj „skvělá a zlepšila životy mnoha mladým lidem“.
Průvod doprovodil král Karel III.
Rakev na lafetě tažené šestispřežím Královského dělostřeleckého pluku doprovázeli nový král Karel III., oba jeho synové a další blízcí příbuzní zesnulé. Zástup kráčel pohřebním tempem 75 kroků za minutu, které udávaly bubny i žestě vojenského orchestru.
Průvod prošel za doprovodu smutečních pochodů po hlavní třídě Mall a poté přes třídu Whitehall. Městem zazněly také údery zvonu z Alžbětiny věže Westminsterského paláce, kterému se přezdívá Big Ben.
Za novým králem a jeho sourozenci - princeznou Annou, princem Andrewem a princem Edwardem - šli v průvodu královnini vnuci, tedy následník trůnu princ William, jeho mladší bratr Harry a jejich bratranec Peter Phillips, syn princezny Anny. Následovali další členové rodiny - manžel princezny Anny Tim Laurence, královnin bratranec vévoda z Gloucesteru a synovec, hrabě ze Snowdonu.
Princové Andrew a Harry na rozdíl od krále, princezny Anny či prince Williama neměli své vojenské uniformy, ačkoli Harry deset let sloužil v armádě. Jeho mluvčí před začátkem průvodu uvedl, že „Harryho vojenská služba nespočívá v uniformě“.
Ženské příslušnice královské rodiny včetně manželky Karla III. Camilly a rovněž Kate a Meghan, tedy manželek princů Williama a Harryho, zamířily do parlamentu autem.
Trasu průvodu centrem Londýna dlouhou necelé dva kilometry lemovaly desetitisíce lidí.
Rakev byla zakrytá královskou standartou Velké Británie, na které na fialové sametové podušce spočívala britská imperiální koruna. Tu měla Alžběta II. na hlavě při své korunovaci v roce 1953.
Vedle koruny i nyní ve Westminsterském sále leží věnec z bílých květin, například růží a jiřin, ale také z větviček jehličnanů ze zahrad skotského zámku Balmoral, kde královna 8. září zemřela, nebo snítky levandule a rozmarýnu ze zahrad královského hradu Windsor.
Heathrow omezilo lety
„Z úcty k období smutku po úmrtí Jejího Veličenstva královny budou dotčeny některé lety mezi 13:50 a 15:40 ve středu 14. září, aby bylo zajištěno ticho během slavnostního průvodu,“ napsalo letiště Heathrow na Twitteru.
Příletové dráhy na Heathrow vedou nad centrem Londýna, proto letiště některé spoje odklonilo či rovnou zrušilo. Podobné opatření plánuje na pondělí 19. září, kdy bude královnin pohřeb.