21. června 2017 15:32 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Královna Alžběta v parlamentu: Musíme lépe bojovat s terorem. Po letech nejela kočárem

Britská královna Alžběta II. při projevu před parlamentem po boku se synem... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Britská královna Alžběta II. při projevu před parlamentem po boku se synem... | foto: Reuters

LONDÝN Britská vláda zajistí zemi nejlepší možnou dohodu pro odchod z Evropské unie včetně nových obchodních, celních i imigračních pravidel. Řekla to ve středu královna Alžběta II. v tradičním projevu, kterým v méně ceremoniální podobě než obvykle zahájila zasedání nově zvoleného britského parlamentu.

Legislativní plány vlády, která ještě nemá jistou podporu parlamentu, počítají rovněž s přehodnocením protiteroristické strategie či oživením ekonomiky.

„Prioritou mé vlády je zajistit nejlepší možnou dohodu pro odchod země z Evropské unie,“ řekla královna v projevu ve Sněmovně lordů, v níž se shromáždili členové obou komor britského parlamentu. Její projev, který je dílem týmu premiérky Theresy Mayové, vytyčil vládní plán na nejbližší dva roky, neboť na příští rok byl každoroční proslov kvůli očekávaným náročným brexitovým vyjednáváním zrušen.

Panovnice zmínila více než dvě desítky návrhů zákonů, s nimiž počítá rodící se kabinet. Třetina z nich přímo souvisela s odchodem z EU. Vedle zákona, který zruší normu z roku 1972 o přistoupení Británie k tehdejšímu Evropskému hospodářskému společenství, chystá vláda oddělené normy o clech, obchodu, imigraci, zemědělství, rybolovu, mezinárodních sankcích či jaderné bezpečnosti.

Mayová hodlá připravit řadu dalších návrhů týkajících se britské ekonomiky, sociální politiky či bezpečnosti. Její konzervativci však nemají v Dolní sněmovně většinu a budou odkázáni na podporu severoirských unionistů, která může být v mnoha případech vykoupena velkými ústupky a někteří analytici považují za reálnou možnost konání dalších předčasných voleb.

Boj s terorismem

Mezi významné kroky vratkého kabinetu mají podle královnina projevu patřit mimo jiné opatření proti terorismu, například vznik vládní protiextremistické komise.

„Ve světle teroristických útoků z Manchesteru a Londýna bude přehodnocena protiteroristická strategie mé vlády, aby měla policie a bezpečnostní složky všechny pravomoci, které potřebují,“ řekla Alžběta II.

Královna Alžběta II. přivítala v paláci prezidenta s rodinou.
Miloš Zeman s rodinou se setkali s královnou Alžbětou II.

Prohlásila rovněž, že vláda bude pokračovat ve zlepšování stavu veřejných financí a zároveň udržovat nízké daně. Hodlá rovněž zvýšit minimální mzdu, oživit ekonomiku a nové daňové příjmy investovat do zdravotní péče či školství.

Do Westminsterského paláce ve středu královna nedorazila v kočáře taženém koňmi, jak je obvyklé, ale v limuzíně. Při projevu pak seděla na trůně v modrých šatech a klobouku a nikoli v obvyklé ceremoniální róbě s korunou na hlavě. Podle BBC zvolil královský palác takto méně okázalé provedení akce poprvé od předčasných voleb v roce 1974. Příčinou byly podle médií narychlo vyhlášené volby, jejichž konání oznámila Mayová v dubnu, stejně jako nedávné oslavy královniných narozenin, kvůli němuž nebyl čas na secvičení slavnostního příjezdu s koňskou jízdou.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz