4. června 2012 14:33 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Královně zahraje Elton John i Paul McCartney

Královna Alžběta II.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Královna Alžběta II. | foto: Reuters

LONDÝN Po celé Británii a po celém Společenství se v rámci oslav 60 let královny Alžběty II. na trůnu rozzáří nejrůznější světla. Poslední by měla rozsvítit samotná královna v Londýně. Světel má být celkem 2012.

Panovnice se dnes rovněž připojí k tisícovkám posluchačů a zúčastní se koncertu pod širým nebem před Buckinghamským palácem. Zahrají na něm Paul McCartney, Elton John, Kylie Minogue, Jessie J, Tom Jones, Cliff Richard, Ed Sheeran nebo Stevie Wonder.

ČTĚTE TAKÉ:

Dnešek bude třetím dnem oslav diamantového jubilea královny, která je druhým "nejdéle sloužícím" britským monarchou po královně Viktorii z 19. století.

Dosavadním vrcholem oslav byla nedělní přehlídka tisícovky lodí na londýnské řece Temži. Slavnostní plavbu po řece absolvovala i královna.

Královnu oslavuje i umělec Banksy

Na zdi v centru Bristolu se objevilo graffiti, které královnu zobrazuje s barevným bleskem přes obličej, poznávacím znamením pódiového převtělení Davida Bowieho alias Ziggyho Stardusta.

Graffiti je zřejmě dílem známého pouličního umělce Banksyho. Banksy je kultovní postavou britského i světového street artu s nezaměnitelným stylem a humorem. Jeho skutečná identita je neznámá, má se ale za to, že pochází právě z Bristolu.

Grafitti je vyvedeno převážně černobíle, jak je pro Banksyho typické.

ČTK, Lidovky.cz